Германија објави „рано предупредување“ поради вонредната состојба со гасот

Германските власти издадоа „рано предупредување“ дека испораката на гас може да биде загрозена, додавајќи дека мерката има за цел да се подготви за можно нарушување на протокот на природен гас од Русија.

Министерот за економија Роберт Хабек рече дека снабдувањето со гас засега е обезбедено и дека Германија внимателно го следи протокот на снабдување.

Google search engine

Предупредувањето беше издадено откако еден од руските челници изјави дека Русија треба да ги продава својата нафта, жито, метали, ѓубриво, јаглен и дрво за рубљи на светските пазари, каде што е тоа профитабилно, пренесува Гардијан.

Претседателот Владимир Путин нареди природниот гас што се извезува во Европа или во САД да се плаќа во рубљи. Министрите за енергетика од индустријализираните земји Г-7 го отфрлија барањето.

Претседателот на Долниот дом на рускиот парламент, Вјачеслав Володин изјави:

„Ако сакате гас, набавете рубљи. Покрај тоа, би било правилно, онаму каде што е корисно за нашата земја, да се прошири списокот на извозни производи со цени за вештачко ѓубриво, жито, храна, нафта, јаглен, метал и слично изразени во рубљи“, додаде тој.

Сè поголем број германски компании планираат да ги зголемат цените во следните три месеци, што укажува на натамошно зголемување на стапката на инфлација во Германија, соопшти Институтот Ифо во Минхен.

Нивните мерења за раст на цените поставија нов рекорд од 54,6 поени, од 47,6 поени во февруари. Потрошувачите мора да бидат подготвени за нагло зголемување на цените, особено за трговците на мало со храна (очекувањата за цените се зголемија на 94,0 поени и на 68,2 поени за другите трговци на мало).

Тимо Волмершаузер, шеф за прогнозирање во Ifo, рече:

„Нападот на Русија врз Украина ги зголемува не само трошоците за енергенси, туку и цените на многу земјоделски суровини. Затоа, веројатно е дека стапката на инфлација ќе се искачи на значително повеќе од 5% оваа година. Германија нема забележано таков скок повеќе од 40 години, не откако стапката на инфлација се искачи на 6,3 отсто по втората нафтена криза во 1981 година.

Минатиот месец, Германија забележа стапка на инфлација од 5,1%, а прогнозите за март покажуваат дека таа може да се зголеми на 6,3%.