Германија: Најголем раст на цените во последните три децении

Греењето, бензинот и храната се значително поскапи, што е поврзано со зголемувањето на цените на енергијата и повисоката побарувачка, што се случува паралелно со олеснувањата за пандемијата, пренесува „Дојче веле“.

Во септември, цените во Германија се зголемија за дури 4,1 проценти во споредба со истиот месец минатата година, и ова е првпат инфлацијата, така забележана, да надмине четири проценти од 1993-та година, објави Федералното биро за статистика.

Google search engine

Ветрот зад силната инфлација дава скок на цените на енергијата, но тоа не е единствената причина бидејќи економските експерти посочуваат дека зголемувањето на цените придонесе и зголемувањето на данокот на додадена вредност (ДДВ) за некои производи, глобалната стагнација во испораката на стоката и метежот во светските пристаништа.

Потрошувачите во Германија ќе мора да ги стават рацете длабоко во џебот за да ги загреат становите во текот на зимата.

Една четвртина од германските домаќинства се греат на нафта, која ќе биде дури 76,5 проценти поскапа отколку пред една година.

Ситуацијата со нафтата не беше нормална ниту минатата година – цената на барел сурова нафта беше речиси на најниско ниво на сите времиња поради пандемијата и екстремно намалената побарувачка.

Греењето на гас, кое го користат половина од домаќинствата во Германија, во септември беше поскапо за 5,7 проценти, но не е исклучено тоа да биде уште поскапо бидејќи цената на таа енергија е дива на слободниот пазар.

Од оваа календарска година, се воведе данок за емисија на јаглерод диоксид од 25 евра по тон од тој штетен гас, и тоа секако влијае на пазарот со нафта и нафтени деривати и се прелева во цената.

Според евиденцијата на Автомобилската асоцијација – „ADAC“, цените на горивото на бензинските пумпи „флертуваат со историскиот рекорд“.

Последното неделно намалување на ADAC, објавено во вторникот, 12 октомври, покажа дека дизелот во просек чини 1.526 евра за литар, а супер Е10 дури 1.647 евра за литар, а овие зголемувања на цените не им се гледа крајот.

Според податоците на Федералното биро за статистика, Германците имаа и рекордни цени на храната во септември, што забележа просечно зголемување од 4,9 проценти во споредба со септември 2020-та година. Најмногу пораснаа цените на зеленчукот, 9,2 проценти, маслата за јадење 6,4 проценти, млечните производи и јајцата 5,5 проценти, а месото и месните производи се зголемија за четири проценти.