Германците бесни: Октоберфест се сели во Дубаи!

Организаторите посочуваат дека сите гости ќе бидат пренесени со автобуси до местата каде што престојувале, за да не лутаат пијаните низ градот.

Традиционалниот фестивал на пивото Октоберфест треба да се одржи во Дубаи, откако беше откажан во Германија втора година по ред поради пандемијата на коронавирусот, пишува Билд.

Google search engine

Баварскиот премиер Маркус Содер во вторникот рече дека одржувањето на големи настани не е изводливо, по состанокот со градоначалникот на Минхен, Дитер Рајтер.

Невозможно е да се постават класични шатори за пиво на големи фестивали со социјална дистанца, маски и други мерки. Таквата состојба не е сигурна. Замислете да станете настан од кој се шири вирусот и нов бран. Брендот на Октоберфест би бил уништена засекогаш, а ние не го сакаме тоа.

Сепак, германските медиуми наведуваат дека „не е сè изгубено“ за љубителите на пивото, имајќи предвид дека сличен фестивал ќе се одржи и во Обединетите Арапски Емирати, а наместо да трае околу 16 дена како и обично, фестивалот ќе трае шест месеци.

Според Билд, настанот е организиран од Чарлс Блум и претприемачот Дирк Ипен , а тој треба да се одржи во Дубаи Марина.

Бројни германски пивари најавија дека ќе учествуваат на настанот, а ќе присуствуваат и многу sвезди. Поканети се Арнолд Шварценегер, Стивен Сигал и Памела Андерсон.

Блум истакнува дека тој ја добил дозволата, имплицирајќи дека сите „гости ќе бидат пренесени со автобуси до местата каде што престојувале“, за да не лутаат пијаните низ градот.

Организаторите на Октоберфест забележуваат дека фестивалот не е поместен и дека ова е посебна манифестација во Дубаи. Не треба да се спомнува дека преселувањето на фестивалот на Арапскиот полуостров не е многу добро прифатено од традиционалистите.

Октоберфест беше откажан за прв пат по Втората светска војна во 2020 година, но исто така беше жртва на неодамнешните епидемии, поради колерата, шаторите беа празни во 1854 и 1873 година.