Газдата на Бугати знае да слави: Нови детали од свадбата на Мате Римац: Трубачи од Лесковац и печен вол од 800 кила

олемо внимание привлече венчавката на хрватскиот иноватор и претприемач Мате Римац, кого медиумите го нарекуваат хрватски Илон Маск и неговата сопруга, Катарина, а денес почнаа да се појавуваат фотографии и снимки од прославата, кои открија некои детали.

На Инстаграм, еден од гостите објави видео кога Катарина, според еден стар обичај, фрла јаболко над куќата. На видеото се гледа како невестата го гризе јаболко и го фрла преку покривот на куќата со сета своја сила.

Google search engine

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gloria.hr (@gloria.hr)

На венчавката, младенците и гостите ги забавуваа Забрането пушење и Бајага, а објавеното видео покажува како младенците му се придружија на фронтменот на Заабрането пушењето, Сејо Саксон и со него ја отпеаја песната Југо 45. Сејо ја искористи приликата да им честита и, меѓу другото, им посака уште многу автомобили што ќе бидат именувани по ветровите.

Мате го зеде микрофонот и одговори: Ма да ги е..ш автомобилите, замисли ја силата сите луѓе што живеат тука да се сакаат. Неговиот одговор предизвика аплауз.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Gloria.hr (@gloria.hr)

Како што пишуваат порталите, трубачите пристигнаа пред куќата на Катарина во Оџак со комбе со лесковачки таблички, додека гостите со автобус пристигнаа пред куќата на Мате во Лиштани.

Според 24 часа , Мате го исполнил ветувањето што им го дал на локалното население и прославата продолжила и на вториот ден. Иако е вегетаријанец и не јаде месо, Римац ги почасти жителите на Ливно печејќи вол тежок 800 килограми.

Мате Римац се венчаше во црква, а првиот танц на свадбената веселба ги свиреше Бајага.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by UrbaniEventi.com (@urbani_eventi)

На гостите им беше забрането да споделуваат фотографии и снимки од венчавката на социјалните мрежи, но сепак излегоа некои снимки и фотографии.

Иноваторот и претприемачот или Хрватот Илон Маск, како што го нарекуваат медиумите во регионот, се ожени по втор пат за два месеци и ја потврди својата љубов со неговата долгогодишна девојка, 30-годишната Катарина Ловриќ , која стана негова сопруга по седум години заедничка врска и 17 години познавање.

По интимна и тајна венчавка пред матичар во Сплит, во вилата Далмација, за околу триесет гости, Мате и Катарина сега подготвија раскошна прослава во Ливно.

По црковната церемонија, Римац организирал свадбена прослава на Ливањско поле, во близина на неговото родно Ливно, место кое ги поврзува Мата и Катарина затоа што и двајцата имаат семејни корени од тој босански град, и тие се сретнале таму.

Локацијата на венчавката се наоѓаше буквално во средината на едно поле, и до неа водеше само една улица преку која патоказите за венчавки ги водеа гостите во вистинската насока.