Фронтменот на Евровизискиот победник ѝ се придржува на војската

Групата Калуш Оркестра победи на „Евровизија“ која се одржа во Торино во саботата, а фронтменот на популарниот бенд е фотографиран како се бакнува со својата девојка пред разделба, по што, како што објавија странските медиуми, се приклучил на првата линија на фронтот во актуелната војна во Украина.

Олег Псиук, фронтменот на фолк-рап групата, денеска е фотографиран пред својот хотел во Торино, Италија, со својата девојка Александра додека заминувал да ја брани Украина во војната против Русија.

Google search engine

Да потсетиме, по победата на Евровизија, одговарајќи на прашањето дали мислат дека победиле само поради политичката ситуација во која се наоѓа нивната земја, членовите на оркестарот Калуш изјавија дека нивната песна „Стефанија“ била многу слушана уште пред Русија да ја нападне Украина.

„Се разбира, победата е многу значајна за Украина оваа година поради сè што нѝ се случува“, додале тие.

Исто така, претседателот на Украина, Володимир Зеленски ѝ се обрати на јавноста по победата на украинскиот бенд и рече дека следната година престижното музичко натпреварување ќе се одржи во Мариупол, иако моментално овој град е под опсада од руските сили.