(Фото/Видео) Дронови камикази напаѓаат, војниците пукаат по нив! Вака изгледа Киев по најновиот напад на Русите – сè гори!

Неколку експлозии одекнале во раните утрински часови во Киев, точно една седмица откако Русите ја нападнале украинската престолнина, пренесува „AFP“.

Агенцијата „Reuters“ објавила дека нападот го извеле беспилотни летала – камикази, повикувајќи се на соопштението на Адриј Јермак, шефот на кабинетот на украинскиот претседател.

Google search engine

„Русите мислеле дека тоа ќе им помогне“, напишал Јермак на „Телеграм“, апликацијата за размена на пораки. Три експлозии се слушнале меѓу 6:35 часот по локално време. Сирените сигнализирале воздушен напад непосредно пред првата експлозија.

Киев беше нападнат и пред една седмица

Минатиот понеделник, на 10 октомври, Русите агресивно го бомбардирале Киев и другите украински градови, убивајќи и ранувајќи луѓе, што предизвикало осуда. Ден подоцна, Русите продолжиле со воздушните удари, но со помалку агресија, а главната мета им биле енергетските објекти на западот од Украина.

Нападите биле изведени во знак на одмазда за експлозијата во која делумно беше оштетен Кримскиот мост, стратешки многу важен за Русите.

Рускиот претседател Владимир Путин минатиот петок изрази задоволство од воздушните удари и оцени дека ваквите деструктивни напади на украинските градови моментално не се неопходни.