ФБИ вклучен во истрагата: Доверливи документи пронајдени во приватната канцеларија на Бајден

Американското Министерство за правда ги разгледува потенцијално доверливите документи од времето кога Џозеф Бајден беше потпретседател на САД, пронајдени во неговата поранешна канцеларија во невладина организација во Вашингтон, објави Белата куќа.

Адвокатскиот тим на Бајден откри околу 10 досиеја во заклучен кабинет во Центарот Пен Бајден во Вашингтон во ноември, рече неговиот адвокат, и тие беа предадени на Националниот архив, пренесува „Ројтерс“.

Google search engine

ФБИ е вклучен во истрага за доверливи документи пронајдени во невладината организација, а од американскиот државен обвинител Мерик Гарланд е побарано да ги прегледа документите, пишува Си-Би-Ес њуз.

Извор запознаен со случајот изјави за американската телевизија дека серијата документи не содржи нуклеарни тајни, а не е наведен степенот на нивната класификација и доверливост.

Специјалниот советник на Бајден, Ричард Заубер, во понеделникот во изјава за Си-Би-Ес рече дека документите биле откриени непосредно пред конгресните избори од адвокатите на американскиот претседател кои го расчистувале канцеларискиот простор.

Бајден, кој беше потпретседател на САД за време на мандатот на Барак Обама од 2009 до 2017 година, тогаш имаше канцеларија во организацијата малку повеќе од една милја од Белата куќа до 2020 година.