Европската земја со намалку вакцинирани бележи рекорден број на починати од коронавирус

Бугарија пријавила рекорден број на починати од коронавирус во еден ден, додека таа најмалку извакцинирана земја во ЕУ се бори со четвртиот бран на пандемијата.

Новозаразени има 5.286, што е нешто помалку од пикот во ноември, но починале 334 лица, што е највисок дневен број од почетокот на пандемијата.

Реклама

Повеќе од 8.500 луѓе се наоѓаат во болниците, меѓу кои 734 на интензивна нега, покажуваат податоците.

Бугарија вовела Ковид-пропусници за влегување во повеќето внатрешни простории минатиот месец за да го задржи ширењето на инфекцијата под контрола и го забрзала вакцинирањето. Досега само 30 проценти од возрасните ги добиле двете дози.

Повеќе од 250.000 луѓе се вакцинирани со барен една доза откако Ковид-пропусницата станала задолжителна на 21-ви октомври.

Многу Бугари се скептични кон вакцината поради недовербата во државните институции, дезинформациите и контрадикторните пораки кои ги праќаат политичарите, оценува “Reuters”.

Во таа земја со околу 7 милиони жители, на 14-ти ноември се одржуваат третите парламентарни избори оваа година.

Реклама