Eуфорија во Сплит: Во градот слета најголемиот на сите времиња. Ќе одмара на јахта која неделно чини еден милион евра

Мајкл Џордан (58) вечерва слета во Сплит. Според многумина, најголемиот кошаркар на сите времиња, по слетувањето на сплитскиот аеродром, со едно од трите комбиња што го дочеаа на аеродоромот замина кон западниот дел на Ссплитската ривиера каде го чекаше јахтата О’Пара.

Google search engine

Станува збор за јахта изградена во 2020 година, долга 95 метри и има шест палуби, а нејзината неделна кирија е околу еден милион евра.

Се разбира, доаѓањето на Џордан веднаш предизвика еуфорија во градот во подножјето на Марјан. Минатата година Меџик Џонсон беше во Сплит , пред него беа видени многу големи светски спортисти, но никој не е поголем од Јордан, кој се одмара на луксузна јахта во друштво на неговата сопруга Ивет Прието.

Се претпоставува дека овие денови Џордан треба да се сретне со Тони Кукоч во Сплит, поранешен соиграч од Чикаго Булс, но и негов омилен партнер на терени за голф.

Тие сигурно ќе го разгледаат протоколот за прием во кошаркарската Куќа на славните. На церемонијата, која ќе се одржи на 11 септември, Џордан ќе има важна улога, бидејќи тој ќе треба изведе Кукоч на свечената сцена, како нов член на куќата на славните

Уште вечерва пред јахтата О’Пара има бројни обожаватели, било да се од Сплит и Хрватска, но и многу туристи кои летуваат на хрватската ривиера.

Не е познато колку долго Мајкл Џордан ќе остане во Сплит.