ЕУ воведе целосно ембарго на руската нафта, банките исклучени од SWIFT

„Шестиот пакет санкции подразбира целосна забрана на увозот на сите руски нафти, поморски и копнени цевководи, и сирова нафта и рафинирана“, рекла Фон Дер Лајен.

Шестиот пакет санкции вклучува и исклучување на Сбербанк и други поголеми руски банки од „SWIFT“.

Google search engine

„Ќе го прекинеме снабдувањето со сирова нафта од Русија во рок од шест месеци, а увозот на рафинирани производи до крајот на годината“, рекла претседателката на Европската Комисија.

Инаку, цените на нафтата денеска пораснала не почетокот на азиското тргување, откако податоците на здруженијата на американската нафтена индустрија покажале дека резервите на црното злато и горивата паднале минатата недела.