ЕУ ги остави Македонија и Албанија во чекалната, а на „брза пруга“ ги стави Украина и Молдавија

Неуспех на ЕУ и на француското претседателство, со искажани отворени критики од земјите од Западен Балкан. Ова е генералната оценка на дипломатите во Брисел, кои велат дека Самитот ЕУ-Западен Балкан ќе се памети како неуспешен. Дипломатите велат дека лидерите на Македонија и Албанија, кои долги години очекуваат да ги започнат преговорите за членство во ЕУ, кон Брисел упатија отворени критики иако не испуштиле да кажат дека не се откажуваат од интегративниот процес. ЕУ пак, без критериуми, на „пругата кон Брисел“ ги стави Украина и Молдавија.

Самитот заврши без никакви заклучоци за земјите од Западен Балкан, потсетуваат дипломатите.

Google search engine

Тројцата челници на ЕУ, Шарл Мишел, Емануел Макрон и Урсула фон дер Лајен, кои требаше да одговорат на новинарски прашања, одлучија во последен момент да ја откажат прес-конференцијата. Ова беше првиот знак дека состанокот не поминал според очекувањата на ЕУ и француското претседателство.

Што се однесува до Македонија, по повеќедневно неизјаснување за францускиот предлог за кревање на ветото кон Македонија и Албанија, премиерот Димитар Ковачевски, вчера и официјално соопшти дека предлогот што Париз го стави на маса за надминување на спорот со Бугарија во нацрт преговарачката рамка е неприфатлив.

Критиките на земјите од регионот беа бројни: Босна и Херцеговина и Косово и натаму се без статус кандидат додека ЕУ го додели овој статус на Украина и Молдавија, кои до пред три месеци не беа дел од политиката на проширување. Србија е под притисок да се усогласи со санкциите против Русија, Албанија не напредува поради инсистирањето на ЕУ да биде врзана за Македонија, а пак, Македонија доби предлог неприфатлив за било која партија или институција.

По повеќе дена неизвесност во јавноста, премиерот Димитар Ковачевски, вчера и официјално соопшти дека предлогот што Париз го стави на маса за надминување на спорот со Бугарија во нацрт преговарачката рамка е неприфатлив за Северна Македонија.

„Предлогот на француското претседателство за деблокада на нашиот европски пат во ваква форма, каква што е во моментов, е неприфатлив за мене, за претседателот на државата, за Владата, за коалициските партнери и за граѓаните на Северна Македонија“, изјави премиерот Ковачевски на заедничката прес-конференција со српскиот претседател Александар Вучиќ и албанскиот премиер Еди Рама во Брисел вчера.

Тој ги повтори клучните елементи под кои би бил прифатлив предлогот – чиста формулација за македонскиот јазик во преговарачката рамка и јасна заштита на македонскиот идентитет, историските прашања не можат да бидат критериуми во преговарачката рамка, преговорите помеѓу Македонија и ЕУ мора да почнат пред отпочнувањето на постапката за уставните измени за вклучување на Бугарите, Хрватите и Црногорците во преамбулата на Уставот и цврсти гаранции и од Бугарија и од ЕУ дека Софија нема да условува со нови барања надвор од она што ќе биде договорено во преговарачката рамка и билатералниот протокол, кој се уште не е усогласен со бугарската страна.

Фрустрираност изразија и албанскиот премиер, Еди Рама и српскиот претседател, Александар Вучиќ, како поради блокадата на Македонија, така и поради нивните сопствени пречки на патот кон ЕУ.

На крајот на вчерашниот ден се огласи францускиот претседател, Емануел Макрон, кој, и покрај одбивањето на Македонија, останува уверен дека е можен договор до крајот на овој месец.

„Со Северномакедонците во следните часови ќе разгледува начин да се склучи договорот, за до идната недела да помине на амбасадорско ниво и да се деблокира процесот“, изјави францускиот претседател Емануел Макрон.