Експерти за аферата што ја потресува Србија: Вклучени се и странски служби!? НИКОЈ НЕ ГИ СПОМЕНУВА ОВИЕ ДВЕ ЛИЦА

Конфликтот меѓу поранешните најблиски соработници во МВР на Србија и понатаму е главна тема на тамошната јавност. Како гостин во утринската програма на Телевизија Курир, Блажо Марковиќ ја истакнува улогата на Владимир Ребиќ во целата афера, како и Горан Папиќ, додека проф. Мирослав Бјеговиќ го посочува надворешно разузнавачкиот фактор.

Во долгоочекуваното обраќање на Небојша Стефановиќ, по обвинувањата на поранешната државна секретарка на МВР, Дијана Хркаловиќ, министерот за одбрана вели дека тој не е криминалец и дека се искажани поројни лаги. Тој го обвини нејзиниот адвокат, високиот функционер на СНС, Владимир Ѓукановиќ, дека водел кампања против него.

Google search engine

– За нив е многу важно да откријат дали Дијана Хркаловиќ имала телефонска комуникација со Дарко Елез, лицето кое го сомничи за тешки кривични дела. Да каже дали поседувала телефон на Скај, со кој разменувала пораки со Дарко Елез – рече Стефановиќ во своето обраќање до јавноста.

Одговарајќи на обвинувањата дека имал врски со криминалниот клан на Вељко Беливук, тој го повика Обвинителството да ги истражи наводите на заштитениот сведок Бојан Хрватин.

Dijana Hrkalović

Иако се очекуваше одмотување на топките за одговорноста на поранешните челници на МВР, јавноста ја збунија меѓусебните обвинувања на поранешните блиски соработници – Дијана Хркаловиќ и Небојша Стефановиќ. Во исчекување на одговорот на прашањето каква е политичката заднина на целиот случај – аналитичарите оценуваат дека се работи за внатрепартиска пресметка.

Saslušanje, Specijalni Sud, Vladimir Đukanović

Гости на утринската програма на Телевизија Курир беа д-р Мирослав Бјеговиќ, професор по безбедност на Универзитетот „МБ“ Белград, проф. д-р Илија Кајтез, Факултет за меѓународна политика и безбедност и Блажо Марковиќ, претседател на полицискиот синдикат и полиција. Службеници.

– Мислам дека фокусот се префрла на полето на политиката, односно во рамките на СНС. Во следниот период клучните пораки ќе треба да ги донесе Александар Вучиќ и на која од завојуваните страни повеќе и верува. Избран е моментот каде треба да се формира нова влада. Имаме жесток конфликт во рамките на СНС – објасни Кајтез.

Бјеговиќ нагласува дека е проблематично што државниот секретар имал контакти со криминалци.

– Интересно е што не чувствуваат, практично, никаква одговорност за однесувањето на Дијана Хркаловиќ и Небојша Стефановиќ. Проблематично е што државниот секретар имал контакти со припадници на организираниот криминал, кои некаде му се заканувале на претседателот на Србија. Познато е и дека е подготвен државен удар, но и скандалот со прислушувањето. Големото прашање е за чии интереси работеле. Сигурен сум дека тоа не можеше да се направи без моќен разузнавачки фактор – рече Бјеговиќ.

-За прислушувањето е одговорен директорот на полицијата, а не Стефановиќ. Во тоа интервју го спомнува и Папиќ? А кој го постави Папиќ? Така, на барање на директорот, полицијата потпишува. Јас не стојам на ниту една страна. Ја сакам полицијата, овие луѓе – изјави Блажо Марковиќ во утринската програма на Телевизија Курир.