ЕДЕН ПОТЕГ НА ПУТИН ОТКРИВА: КРЕМЉ Е ВО ПАНИКА „Русите ќе мора да се повлечат, прашање е само КОГА“

Рускиот претседател Владимир Путин незаконски анектираше окупирани украински територии, нападна цивилни цели, мобилизираше резервисти и се закани со нуклеарна ескалација. Но, Кремљ сè уште не е убеден дека неговата војска може да ја спречи контраофанзивата на Украина пред зимата.

Цивилите во окупираниот југ од земјата треба да бидат евакуирани во Русија – повикаа официјалните лица инсталирани од Москва оваа недела. Ова е знак дека Кремљ е загрижен за својата контрола над стратешкиот регион бидејќи Киев прави напори да врати повеќе територии по неодамнешните успеси на фронтот.

Google search engine

„Заштита на семејството“ Без да го користи зборот „евакуација“, шефот на проруската регионална администрација, Владимир Салдо, побара од Москва во четвртокот да прими семејства од регионот Керсон кои сакаат да се „заштитат“ од, како што рече, постојаното украинско гранатирање.

Ruski vojnik u Hersonu

Кремљ веднаш се согласи да ги поддржи таквите напори, додека првите пристигнувања, соопштија официјални лица во јужниот руски регион Ростов, се очекуваат уште во петокот, пренесе ТАСС. Другите ќе одат на Крим, кој беше анектиран од Русија во 2014 година, објави Ал Џезира.

Западните воени аналитичари велат дека овој потег укажува на зголемената руска загриженост за нејзината способност да ја задржи контролата врз Керсон, само неколку недели по анексијата и во позадина на успехот на украинската контраофанзива овој месец – најголемиот напредок на југот откако Русија го зазеде област на почетокот на инвазијата.

„Русија е многу загрижена“

Керсон е една од четирите делумно окупирани области, анектирани од Русија овој месец и се смета за најстратешки важна. Исто така, го контролира единствениот копнен пат до Крим и устието на Днепар, голема река што тече низ Украина, делејќи ја на половина и се влева во Црното Море. Од почетокот на октомври, Украинците ги пробија линиите на фронтот на југ и направија брз напредок по западниот брег на реката, со цел да ги отсечат илјадниците руски војници од линиите за снабдување и потенцијалните рути за повлекување.

Ruska vojska u Hersonu

Киев соопшти дека за помалку од една недела повторно освоил повеќе од 400 квадратни километри во регионот Керсон додека неговите сили се движеле кон браната Нова Каховка долга три километри, која обезбедува еден од последните преостанати речни премини.

– Не евакуирајте од регионот што неодамна го припоивте ако сте сигурни дека го држите. Мислам дека ова можеме да го прочитаме како знак дека тие се многу загрижени за нивната способност да го држат западниот брег на реката Днепар – рече Филипс О’Брајан, професор по стратешки студии на Универзитетот Сент Ендрјус во Шкотска.

Борбата може да се прошири до Херсон

Додека Украина притискаше, руските сили се повлекоа од првите линии во областа, барајќи да воспостават нови остварливи позиции долж стратешкиот воден пат. Само неколку часа по изјавата на Салда, прорускиот заменик-шеф на администрацијата на Керсон, Кирил Стремусов, побрза да појасни дека не станува збор за евакуација, туку за понуда која се работеше долго време.

– Никој не прави планови за повлекување – рече тој во видео пораката, апелирајќи ги луѓето да не паничат.

Ukrajinska vojska u oblasti Harkova

Британското Министерство за одбрана во својата проценка за ситуацијата во четвртокот рече дека подготовките за евакуација на некои цивили може да значи дека Русите очекуваат борбите да се прошират во самиот град Херсон, единствениот регионален центар што Москва го контролира од почетокот на војната.

Загубата на Керсон би била голем удар за Кремљ и Путин, кој се пофали дека засекогаш е „повторно обединет“ со Русија по анексијата минатиот месец. Киев со месеци ги напаѓа руските воени локации и инсталации во регионот, според официјални претставници на украинската одбрана, додека се подготвува за својата долгонајавувана контраофанзива во областа. Но, руските државни медиуми објавија дека тие напади оштетиле и цивилни објекти и дека во некои случаи имало цивилни жртви.

По првичните придобивки во регионот на почетокот на октомври, украинскиот напредок се чини дека забави. Киев објави дека ослободил 75 населби во регионот минатиот месец, а повеќе оваа недела. Сè уште не е можно самостојно да се потврдат тие бројки, наведува „NBC News“.

Тешко е да се процени што навистина се случува на теренот во Керсон, истакнуваат аналитичарите.

– Но, се чини дека Киев е ангажиран во еден вид „стратегија на боа констриктор“ во регионот. Украина постепено ја зајакнува контролата врз регионот и затоа Русите сега се соочуваат со реалноста дека ќе го загубат Керсон, веројатно во следните неколку недели – изјави Нил Мелвин, директор за меѓународни безбедносни студии на Институтот РУСИ.

Мелвин истакна дека Русија има некои од своите најдобро обучени војници во областа, така што може да издржи долго време.

– Но, мислам дека почнуваме да гледаме знаци дека руските сили таму се во вистинска неволја – посочи тој.

Конрад Музика, директор на консултантската фирма „Рохан“ специјализирана за Русија и Белорусија, се согласува со ова.

Тој ги нарече руските позиции северно од реката „неодбранливи“.

– Русите ќе мора да се повлечат, прашање е само кога – додаде тој.

Доаѓа зимата

Причините за оптимизам во Киев дојдоа по големиот удар за Русија на Крим. Клучниот мост што го поврзува полуостровот со континентална Русија – кој Путин лично го отвори во 2018 година – беше оштетен во експлозијата што Москва ја нарече „терористички напад“ и возврати со бран смртоносни напади врз украинските градови во текот на изминатата недела.

Мостот мора да биде поправен до јули 2023 година, според владиниот документ објавен во петокот, продолжен рок што ја доведува во прашање способноста на Москва да го користи патот за снабдување со војници на југот. Соочен со домашни критики, Путин одговори со засилување на својата реторика како одговор на украинските успеси и нападот на мостот. Ослабената контрола врз Керсон може да доведе до нови ескалации, иако западните аналитичари во петокот посочија дека руските трупи направиле одреден „тактички напредок“ во областа во источна Украина.

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин неодамна изрази уверување дека украинската офанзива на исток и југ ќе продолжи во текот на зимата, додека украинскиот генерал Валериј Залужни во петокот изјави дека „никој и ништо“ не може да ја спречи Украина.

– Дојде зима, способноста на Украина да ја истурка својата контраофанзива ќе биде ставена на тест, но за Русите предизвикот ќе биде дали фрлањето на новомобилизираните, слабо обучени регрути во битка додека условите се влошуваат дополнително ќе го намали моралот и ќе ја ослабне нивната способност за борба. на југ – истакна Мелвин.

– Доколку Херсон падне, тоа ќе биде момент кога потенцијално може да има дополнителни пробиви во Украина. Русите сакаат да го избегнат тоа. Но, ако фронтот на Керсон се урне, тогаш поголемиот дел од југот на Украина ќе биде отворен во тој момент, така што тоа би можело да биде време кога би можеле да видиме уште поголем напредок, заклучи тој.