ЕДЕН КУРШУМ ОД ГЛОК! Нови детали од ликвидацијата на Паг: Вака убиецот се бранеше во полиција, КАЖАЛ САМО ЕДНО НЕШТО

Душко Танасковиќ (28) од Крагуевац денеска треба да биде сослушан во обвинителството за убиството на Горан Влаовиќ (38) на Паг, Хрватска.

Против него полицијата поднесе кривична пријава за кривично дело тешко убиство од член 111 став 1 од Кривичниот законик кој вели дека тој што ќе убие друг на подмолен или свиреп начин ќе се казни со затвор од најмалку десет години или долготраен затвор (до 50 години).

Google search engine

Во присуство на својот бранител, сплитскиот адвокат Винко Гулишија, Танасковиќ се бранеше во полиција молчејќи и не сакаше да ги соопшти ниту мотивите, ниту околностите поради кои вчера околу 18 часот го уби Влаовиќ пред ноќниот клуб Ноа во Зрче.

Во полиција изјавил дека знаел само дека црногорската полиција го бара бидејќи се сомневала дека и помагал на извршителот на истакнатиот „криминалец“ Милиќ, Миња Шаковиќ.

Шаковиќ беше убиен на 17 јуни во Будва, а во ресторанот му пришол и џелатот од зад грб, му пукал неколку пати во главата и побегнал. Црногорската полиција го пронашла пиштолот и чантата на убиецот, а џелатот имал и визир.

Танасковиќ на задарските полициски инспектори им рекол дека нема никаква врска со тоа убиство и дека на денот на убиството во Будва бил во Крагуевац и добивал нови лични документи.

Инаку, Танасковиќ смртно го ранил Влаовиќ со еден истрел од Глок кој немал придушувач, но полицијата ги нашла средствата за егзекуција и граната, пишува Јутарњи лист.

Обезбедувањето од клубот, поранешен полицаец, одигра голема улога во обезбедувањето индиции на местото на злосторството, кој го огради местото на злосторството и граната додека не дојде полицијата.

Да потсетиме, Танасковиќ беше уапсен вчера на плажата Зрќе под сомнение дека со истрел од пиштол го застрелал Влаовиќ (38), познат како Горо, член на скаљарскиот клан од Херцег Нови, пред бројни сведоци и српската манекенка и реалност. учесничка во емисијата Драгана Баниќ.

Очевидци велат дека се се случило многу брзо и дека ранетиот одеднаш паднал.

– Горан Влаовиќ само што го напушти клубот. Тој бил на можеби 15 до 20 метри од влезот, во друштво на девојка, српска манекенка, кога убиецот му пришол одзади и ладнокрвно го застрелал со пиштол во вратот – пренесува Јутарњи лист. Влаовиќ паднал како покосен, а убиецот почнал да бега.

– Па, Горан е, Горан е! – извикувале, според очевидци, неколку лица кои случајно се нашле пред клубот.

Наводно, пред да биде убиен, „скаљарацот“ со денови бил во Паг со друштво и девојка.

– Не беше прва вечер кога имаа ноќно излегување, а претходните денови посетуваа клубови – изјави очевидец за хрватските медиуми.