Џорџ Клуни на 14 свои пријатели им подарил по еден милион долари!

Познатиот американски глумец и режисер, Џорџ Клуни, своевремено им подарил по милион долари на неговите 14 најблиски пријатели. Во интервју за магазинот за мажи „Џи кју“, Клуни ја откри невообичаената причина за ваквиот подарок, пренесува Си-ен-ен.

Google search engine

Клуни сега е семеен човек, кој се држи настрана од големите екрани и се обидува да помине што е можно повеќе време со неговата сопруга Амал Клуни и со нивните деца. Но, пред да се посвети на семејниот живот, неговите блиски пријатели беа еден вид семејство за него, па се решил да им подари по милион долари.

По неговата улога во „Гравитација“, чија премиера беше во 2013 фодина, Клуни не очекуваше дека филмот ќе постигне толкава популарност, а наместо хонорар, тој се здобил со одреден процент од заработката на филмот.

Научно-фантастичниот филм сепак стана голем хит, а Клуни за него доби неколку милиони долари. Тој тогаш немаше семејство и не беше оженет. Така, наместо да ги сочува парите, тој се одлучи да им го подари на неговите најблиски пријатели.