Древна медицина: Притиснете го вистинскиот прст и ослободете се од болка во стомакот, страв, главоболка, несоница…

Според зборовите на Јин Шун Јуцуа, јапонски доктор кој се занимава со древна алтернативна медицина, користејќи го притисокот на одреден прст, можете да се ослободите од болки, несоница или некоја ментална блокада.

Палец

Google search engine

Со притисокот на палецот би требало да се ослободите од стомачните проблеми и било каква непријатност во пределот на абдоменот. Исто така, на овој начин ќе ја намалите анксиозноста, депресијата, тагата и нервозата.

Показалец

Ако имате проблем со мочниот меур или бубрезите, притиснете го показалецот. На овој начин исто така ќе го намалите заморот во телото, ќе се ослободите од грчевите, болките во грбот и дигестивните проблеми.

94851_jinshinjyutsu700x378_630x0

Среден прст

Имате проблем со црниот дроб или нервите? Цврсто стиснете го средниот прст и така држете го некое време. Ова е добар начин да се ослободите од стресот и несигурноста. Можете да го подобрите своето кардиоваскуларно здравје, менструалните болки, проблемите со видот и главоболката.
Исто така можете да го решите проблемот со дишењето или стресот.

Домал прст

Помогнете им на своите бели дробови и на дигестивниот тракт. Би требало да го решите и проблемот со дишењето или стресот.

Мал прст

Помогнете му на своето срце, ослободете се од нервозата, анксиозноста, паничните напади, осаменоста, болката во грлото, надуеноста и проблемите со коските.