Докторите предупредуваат: Грешиме цел живот, само три делови од телото треба да се мијат секој ден со сапун!

Последнава година, докторите постојано повторуваат дека за да се заштитиме од коронавирусот, потребно е редовно да ги миеме рацете со топла вода и сапун. Значи, од тоа можеме да претпоставиме дека редовното миење на остатокот од вашето тело со сапун е веројатно исто така добра идеја. Тоа е она што го правиме сите. Сепак, некои лекари велат дека не сме во право!

Всушност, прекумерното туширање или капење со сапун всушност може да направи повеќе штета отколку добро. Според докторите, треба да користиме сапун само за три делови од телото – пазуви, препони и стапала. Друго? Едноставно испирање со вода е сè што ви треба.

Google search engine

Сенди Скотнички, доктор – доцент по дерматологија на Универзитетот во Торонто, неодамна изјави за The Atlantic дека миењето на телото со сапун и вода од глава до пети може да доведе до проблеми како егзема и други проблеми со кожата. Наместо тоа, вели таа, само фокусирајте се на одредени делови.

Ако го третирате целото тело со сапун, ризикувате да ги уништите корисните бактерии кои му помагаат на вашиот микробиом да прави разлика помеѓу добри и лоши микроби, вели д-р Робин Чуткан. Таа истакнува дека на телото му требаат одредени бактерии, а кога ќе ги отстраните од кожата со миење со сапун, тоа го намалува вашиот имунитет, што доведува до зголемен ризик од заболување.

– Ако не сте се тркалале во кал, единствените места што треба секојдневно да ги сапунирате се пазувите и препоните. Остатокот од телото фино исплакнете го со вода, дури и по напорен тренинг – вели д-р Чуткан.

Студија од 2018 година објавена во списанието Science Advances, откри дека одреден вид на бактерии што живееле на кожата на субјектите е поврзан со помал ризик од рак на кожата во споредба со испитаниците кои немале бактерии. Уште еден пример на корисни микроби кои ризикувате да ги уништите со постојан третман со сапун.

Зошто треба да користите сапун на пазувите, препоните и нозете ако е толку лоша идеја да го користите на остатокот од вашето тело? Па, овие три области се едни од најчувствителните зони на вашето тело и се соодветна основа за развој на габи, израстоци на влакна што можат да доведат до инфекции и генерално се поранливи на развој на лоши бактерии и потенцијално штетни инфекции.