Доби милијарди и се омажи за наставник

Мултимилијардерката Макензи Скот, поранешната сопруга на основачот на „Амазон“, Џеф Безос, повторно се венчала, за професор во средно училиште – Ден Џувет.

Макензи последните месеци стана позната како личност која дала најмногу пари во добротворни цели. „Форбс“ проценува дека располага со 53 милијарди долари, а минатата година донирала околу 6 милијарди. Како што објавила претходно, поголемиот дел од своето богатство сака да го подел во хуманитарни цели.

Google search engine

Освен што му помогнала на Безос да го поткрене „Амазон“, Мекензи напишала и два романи. На страницата на „Амазон“ сега пишува дека ‘живее во Сиетл со своите четири деца и сопругот Ден’. Веста за венчавката први ја објавија „Волт стрит журнал“.

На интернет страницата на невладината организација „Giving Pledge“, објавено е писмо од Ден Џувет, наставник по природни науки во училиштето во Сиетл каде што учат децата на Макензи Скот. Џувет порачува дека е благодарен на исклучителната привилегија што ќе ја има во партнерството, донирајќи пари кои потенцијално можат да направат многу добро.

„По игра на случајност се оженив со една од најхуманите и најљубезните личности кои ги познавам и ѝ се придружив во обврската да го пренесам понатаму огромното финансиско богатство кое ќе им помогне на другите“, објавил Ден Џувет.

Здружението „Giving Pledge“ го покренале во 2010-та година Бил Гејтс, неговата сопруга Мелинда и Ворен Бафет. Потписниците велат дека ќе поделат голем дел од своето богатство.

Макензи Скот не е посебна само по износот кој го поделила во хуманитарни цели, туку и по тоа што парите ги дала без комплицирани бирократски условувања кои им го загорчуваат животот на хуманитарните здруженија.

„Оствари огромно влијание“, вели Грејс Сато од здружението „Candid“ и додала дека начинот на кој таа ги дава парите ги менува трендовите.

Макензи Скот била во брак со Џеф Безос 25 години. Се разведоа во 2019-та година, а по спогодбата таа добила 4 отсто од акциите на Амазон.

Џеф Безос за новинарите рекол дека Ден е прекрасен и дека тој е многу среќен и возбуден за двајцата, пренесува „Њујорк тајмс“.