ДЕТАЛИ ЗА ДРАМАТА НА ВЛАХОВИЌ ВО ТОРИНО: Полицијата фати еден од разбојниците, во близина на куќата пронајден пиштол ФОТО

Српскиот репрезентативец Душан Влаховиќ доживеа драма во Торино додека гостуваше кај семејството на Анџело ди Марија, соиграч од Јувентус.

Според „Газета дело Спорт“, центарфорот и Аргентинецот живеат во ист комплекс во делот на Торино каде често живеат фудбалерите кога играат за Јувентус, и тој дел од градот, иако нуди мир за разлика од центарот. каде Србинот живеел до неодамна, често е мета на банди и крадци.

Google search engine

Влаховиќ поминувал време со Ди Марија и неговото семејство кога тројца вооружени разбојници се обиделе да упаднат и да го ограбат Аргентинецот.

Според полициската реконструкција, криминалците се обиделе да упаднат во вилата околу 19 часот и 30 минути, а алармот го вклучил некој од приватното обезбедување кој на безбедносните камери видел дека некој се обидува да влезе на имотот.

Dušan Vlahović, Juventus, Torino, Pljačka, Anhel Di Marija

Еден од разбојниците е уапсен откако се обидел да побегне со автомобил, додека соучесниците успеале да побегнат со празни раце.

Според првите информации, не се работи за локални криминалци туку за организирана банда специјализирана за кражби и разбојништва во вили.

Полицијата во Торино соопшти дека на тој простор веќе е зголемена контролата против обидите за грабеж, бидејќи ова не е прв случај да му се случи на играч на Јувентус.

Dušan Vlahović, Juventus, Torino, Pljačka, Anhel Di Marija

Крадци упаднале во домот на Пауло Дибала додека бил на натпревар, а неколку години претходно Клаудио Маркизио бил киднапиран со сопругата.

Влаховиќ му беше гостин на Аргентинецот, бидејќи луксузниот комплекс има полуодвоена вила во која претходно живееле Арон Ремзи и Родриго Бентанкур, поранешни фудбалери на Јувентус. Инаку, меѓу фудбалерите кои живееле во тој дел на Торино се и Кристијано Роналдо и неговото семејство.

Според сведочењето на соседите, во текот на вечерта се слушнале истрели, а се чини дека истрелите не ги направиле криминалци, туку полицајци.

Dušan Vlahović, Juventus, Torino, Pljačka, Anhel Di Marija

Еден од соседите пронашол пиштол, кој најверојатно го фрлиле разбојниците додека бегале.

„Газета“ наведува и дека криминалците успеале да се прекачат преку ѕидот и да влезат во дворот на вилата, но дека побегнале штом слушнале полиција.