Демонстрантите ја запалија тендата на омилениот ресторан на Макрон (Видео)

Полицијата и демонстрантите против пензиската реформа се судрија во близина на омилениот париски ресторан на францускиот претседател, Емануел Макрон, на левиот брег на Сена.

Ресторантот „Ла Ротонде“, чија тенда накратко беше запалена додека демонстрантите фрлаа шишиња и боја кон полицијата, е познат во Франција по организирањето на критикуваната гала вечера за Макрон за да го одбележи неговото водство во првиот круг од претседателските избори во 2017 година.

Google search engine

Голем број луѓе се собираат на протестите од јануари против фундаменталната реформа на вториот мандат на Макрон, со која се зголемува старосната граница за пензионирање од 62 на 64 години.

„Штрајк, блокада, Макрон си оди!“, извикуваа демонстрантите во западниот град Рен, каде што полицијата употреби солзавец кон оние кои фрлаа проектили кон неа и запалија кеси со ѓубре.

Протестите беа главно мирни, иако имаше насилство на периферијата на градовите низ Франција.

Анкетите покажуваат дека огромното мнозинство гласачи се против пензиската реформа и одлуката на владата да ја протурка во парламентот без гласање.

Сепак, извор близок до Макрон вели дека тоа не е важно.

„Ако улогата на претседателот на републиката е да носи одлуки според јавното мислење, тогаш нема потреба од избори“, изјави изворот за Ројтерс.

„Да се ​​биде претседател, исто така, повлекува одлуки кои може да бидат непопуларни во даден момент“, додаде тој.

Лидерите на синдикатот и демонстрантите рекоа дека единствениот излез од кризата е укинување на законот, опција која владата постојано ја отфрла.

„Нема друго решение освен повлекување на реформата“, рече новата лидерка на тврдокорниот синдикат „ЦГТ“ Софи Бине на почетокот на протестот во Париз.

Клучниот датум е 14 април кога Уставниот совет ќе одлучи дали пензиската реформа е во согласност со уставот.