ДЕЧКО И 8 ЧАСА ЈА СИЛУВАЛ МИСИЦАТА, ПОТОА ЈА ПОЛИЛ СО КИСЕЛИНА: Во агонија трчала по улица со стопено лице! Вака изгледа по 400 операции

Во автобиографијата наречена „Убава“, Кејти Пајпер, поранешна манекенка, опишала како излегла од пеколот откако нејзиното поранешно момче и го изобличи лицето пред 14 години до тој степен што таа едвај преживеала и останала слепа на едното око.

Имено, нејзиниот тогашен дечко Даниел Линч во март 2008 година од љубомора ја полил со киселина на лицето.

Google search engine

“Слушнав страшен крик, како некое животно да колат. Што правеше таа врева? И тогаш сфатив дека тоа сум јас”, е само една реченица во потресната книга на оваа Британка.

Што се случило?

Нејзиното тогашно момче, Даниел Линч, во напад на љубомора ангажирал професионалец кој ја полил Кејти со сулфурна киселина, а по овој монструозен чин кожата на лицето целосно и се стопила, коските и биле оштетени, го изгубила видот во еден око, а повредени и очите.делови од раката. Сепак, тоа не беше се. Непосредно пред грозоморниот настан, Даниел ја силувал и малтретирал цели 8 часа. Киселината беше само „завршување на неговата одмазда“.

Kejti Pajper

Напаѓачот мирно одел по улицата додека не наишол на Кејти, а потоа фрлил киселина врз неа. Девојката во агонија истрчала во првото кафуле каде што гостите и дошле на помош. Повредите беа страшни.

Кејти признава дека и самата не знае како нашла сила да продолжи со животот. Долго се криела од јавноста, а потоа решила да ги земе работите во свои раце и, како што напишала, страшната трагедија ја претворила во своја полза. Досега имала околу 400 операции, а последната во низата, трансплантација на кожа на десниот очен капак, била извршена неодамна. За среќа, успешно. Кејти уште еднаш докажа дека е роден борец и дека нејзиниот живот допрва почнува.

Manekenka, Dečko, Kejti Pajper, Kiselina

Првиот пат кога сфатила дека мора да стане и да зборува е речиси 2 години по ужасниот инцидент. Откако се сокрила од луѓето и паничниот страв од мажите, сфатила дека мора да ја врати контролата, а еден од начините е јавно да зборува за се и да им помага на другите жени кои преживеале некаков облик на насилство.

Kejti Pajper

“Се сеќавам на времето кога не сакав да видам никого и не сакав никој да ме види. Се сеќавам колку се плашев од луѓето, особено од мажите. Се плашев од целиот свет. Се сеќавам дека тогаш времето да се зборува за оваа траума беше невозможна мисија“, рече таа. некогаш беше.

Многу ѝ помогнало тоа што набрзо по инцидентот полицијата успеала да го лоцира напаѓачот, а потоа бил осуден на доживотен затвор.

Dečko, Lice, Pretučena, Preživela, Kejti Pajper, Kiselina, Silovana

Таа ја основа добротворната организација „Фондацијата Кејти Пајпер“ за да ги охрабри луѓето кои живеат со изгореници и лузни, а за нејзината добротворна работа доби бројни награди и признанија. Една од наградите што ја доби е „Жена на годината“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Katie Piper OBE (@katiepiper_)

Кејти е инфлуенсер, радио водителка и ТВ-личност и ги користи своите платформи за да им помогне на сите што поминале низ нешто слично. Поради нејзиниот позитивен став, таа ги освои срцата на луѓето ширум светот. Таа напиша три книги за нејзиното трагично искуство.

Убавицата среќата ја нашла и на љубовно поле.

Иако мислеше дека никогаш повеќе нема да може да му верува на маж, Ричард Џејмс Сатон беше решен да ја придобие, а парот го кажа своето судбоносно „Јас“ на тајна венчавка во декември 2017 година.

Во меѓувреме добија и две деца, две ќерки, Бел Елизабет и Пенелопе Дијана, а како што вели, кога ќе пораснат ќе им ја раскаже целата приказна.