Дали Русија сака да се одмазди за потонувањето на бродот “Москва“ !? “ЌЕ ГИ ЗАСИЛИМЕ РАКЕТНИТЕ НАПАДИ ВРЗ КИЕВ!“

Министерството за одбрана на Русија најави нова закана од ракетни напади врз главниот град на Украина.

Според руската прорежимска медиумска агенција РИА Новости, Министерството за одбрана на Русија објави дека ракетниот напад погодил воена постројка во близина на Киев и се закани дека „ќе ги интензивира ракетните напади врз цели во Киев како одговор на провокациите на украинските безбедносни сили на руска територија“.

Google search engine

„Бројот и интензитетот на ракетните напади врз Киев ќе се зголемат како одговор на терористичките напади или саботажи на руска територија извршени од националистичкиот режим во Киев“, изјави портпаролот на Министерството за одбрана, Конашенков.

Русите објавија дека во текот на ноќта испукале проектил од типот на „Калибар“, истрелан од морето, кон фабриката за машини „Journal Wizards“ во предградието на Киев. . Во нападот, тврди руското министерство, бил уништен погонот за производство и поправка на системот за против-воздушна одбрана.