Дали поради украинската криза не чека драстичен скок на цената на нафтата?

Цените на нафтата и гасот растат поради стравот дека украинско-руската криза ќе го наруши снабдувањето ширум светот.

Цената на нафтата Брент, во вторникот достигна највисоко ниво во последните седум години од 99,38 долари за барел.

Google search engine

Русија нареди влез на своите трупи во два региони под контрола на бунтовниците во источна Украина, откако ги призна како независни држави.

Велика Британија и неколку западни сојузници се заканија со санкции против Русија, која е втор најголем извозник на нафта по Саудиска Арабија. Русија е и најголемиот светски производител на природен гас.

Русија најави дека нејзините војници ќе учествуваат во „одржување мир“ во самопрогласените републики Доњецк и Луганск. Соединетите Американски Држави изјавија дека нарекувањето мировници е „бесмислица“ и дека Русија создава изговор за војна, пишува Би-Би-Си.

Кризата меѓу Украина и Русија може да има „значајни импликации“ врз цените на нафтата, кои скокнаа за повеќе од 10 отсто од почетокот на месецот, рече Су Трин од Manulife Investment Management.

Санкциите што ја принудуваат Русија да испорачува помалку сурова нафта или природен гас ќе имаат „важно влијание врз глобалната економија“, додаде таа.

Мејки Кари, инвестициска директорка на Fidelity International, рече дека нафтата може да надмине 100 долари за барел поради украинската криза, студената зима во САД и недостатокот на инвестиции во снабдувањето со нафта и гас низ целиот свет.

„Русија чини еден на секои 10 барели нафта што се трошат на глобално ниво, така што е главен играч кога станува збор за цените на нафтата и се разбира, тоа навистина ќе им наштети на потрошувачите на бензинските пумпи“, рече таа.

Веќе неколку години има санкции од САД и ЕУ против Русија, што има „масовно влијание“ врз руската економија. Санкциите најверојатно ќе бидат „продлабочени“, рече Кари. Вклучувајќи санкции за финансиски институции и технологија како чипови и поединци.

Најголем дел од нафтата и гасот што ги увезува Обединетото Кралство не доаѓа од Русија. Но, ако руските резерви се намалат, големопродажните цени веројатно ќе се зголемат ширум светот. Тоа може да поттикне веќе високи стапки на инфлација во Обединетото Кралство и на други места, велат економистите.

Инвеститорите се загрижени

Падот на цените на акциите ширум светот сугерира дека инвеститорите се загрижени за развојот на настаните. Тие доаѓаат бидејки глобалната економија сè уште се опоравува од ефектите на пандемијата на коронавирус.

Можната војна е грижа на инвеститорите, рече Сонг Сенг Вун, економист во приватното банкарство на CIMB. Оставање на пазарите во „длабоко црвено“.

„Постојат стравувања дека транспортните и транспортните трошоци, кои веќе се на покачени нивоа, ќе се зголемат повеќе поради нарушувањата на понудата и побарувачката“, рече тој за Би-Би-Си.

Рас Молд, инвестициски директор во AJ Bell, рече дека имало „уште една голема распродажба на глобалните пазари“. Тој додаде дека инвеститорите „ги дампингувале производителите на стоки“. Особено оние кои се изложени на Русија или Украина – како и на технолошките и туристичките акции.

ПретходнаКонтроверзното интервју на Ѓоковиќ предизвика „војна“ во BBC
СледнаКривична пријава за 4 лица од поранешното скопско раководство, за веб-страна платенo 75.000 евра