ДАЛИ ЧАРЛС ПАК ЌЕ ГИ ПОНИЖИ ХАРИ И МЕГАН? На приемот пред погребот ТАА беше меѓу ВИП гостите!

Сопругата на украинскиот претседател Володимир Зеленски ќе им се придружи на светските лидери на погребот на кралицата Елизабета Втора.

Првата дама на Украина Олена Зеленска е на списокот од 500 шефови на држави и достоинственици поканети на богослужбата и ВИП приемот што ќе ги приреди кралот Чарлс еден ден претходно, пишува Sun.

Google search engine

Светските лидери треба да пристигнат во Лондон овој викенд и се очекува да и оддадат почит на кралицата Елизабета со посета на Вестминстерската сала.

Додека рускиот лидер Владимир Путин не е поканет, Украина ќе ја претставува Олена Зеленска.

– Присуството на Олена Зеленска е уште еден знак за глобална поддршка за Украина додека Русија е изолирана. Британија е еден од најверните сојузници на Украина. Нејзиното присуство на погребот е знак на тоа пријателство и меѓусебно почитување, вели изворот.

Изворот додаде дека таа ќе се врати во Украина штом ќе заврши церемонијата во понеделник.

Десетици странски членови на кралското семејство, вклучувајќи ги императорот Нарухито и царицата Масако од Јапонија, кралот Фелипе VI и кралицата Летиција од Шпанија и кралот Филип и кралицата Матилда од Белгија, ќе бидат меѓу оние што ќе присуствуваат на погребот на кралицата Елизабета.

Ќе присуствуваат и повеќе од 30 светски лидери, меѓу кои и американскиот претседател Џо Бајден и неговата сопруга Џил, францускиот претседател Емануел Макрон, кинескиот потпретседател Ванг Кишан, премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн, канадскиот премиер Џастин Трудо, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и ЕК. Претседателката Урсула фон дер Лајен дер Лајен.

Вечерта пред погребот, кралот Чарлс Трети и неговата сопруга Камила ќе приредат ВИП прием во Бакингемската палата. Тоа би требало да биде најголемиот собир на светски лидери во модерната историја и прв државен настан во палатата по посетата на американскиот претседател Доналд Трамп пред повеќе од три години.

Според овој таблоид, принцот Ендру, принцот Хари и неговата сопруга Меган не биле поканети.

Кодексот на облекување на настанот, во галеријата со слики и државните соби на палатата, се салонки додека кралското семејство е во жалост.

Кралот Чарлс вчера разговараше со светските лидери и доби сочувство.

Тој, исто така, побара да се сретне со сите служби за итна помош за да им се заблагодари што помогнаа во организирањето на погребот.

Кралицата Елизабета, најдолговечниот монарх на Велика Британија, почина на 8 септември на 96-годишна возраст во замокот Балморал во Шкотска.