Дали Атина ја губи контролата врз короната!? Во Грција има над две илјади заразени за еден ден

Нов скок во случаите на инфекција со коронавирус во Грција. Денес беа забележани нови 2017 случаи регистрирани во последните 24 часа, што го потврдува трендот на пораст од минатата недела, пишува Катимерини.

Вчера, Националната организација за јавно здравје објави дека се регистрирани нови 1.820 случаи, а во вторникот – 1.797 случаи.

Google search engine

Националната организација за јавно здравје денес соопшти дека 10 лица починале од коронавирус во последните 24 часа, а 153 пациенти се на апарати за дишење во единиците за интензивна нега.

Вкупниот број на случаи со коронавирус во Грција од почетокот на пандемијата достигна 433.021, а бројот на смртни случаи од оваа болест изнесува 12.773.