ЦРНОГОРСКИОТ БОС ОД КОГО И ЗАПАДОТ СЕ ПЛАШЕШЕ: Аркан само еднаш е виден како плаче, и тоа на погребот на овој човек

Драган Јоксовиќ Јоксо беше убиен на 4 февруари 1998 година во фоајето на хотелот Солвала во Стокхолм. Дваесетгодишниот Финец Јан Ранинен, најмен наркоман, го застрелал со два куршуми во главата.

Јоксовиќ, најголемиот авторитет на скандинавското подземје, бил еден од најдобрите пријатели на Жељко Ражнатовиќ Аркан за време на неговиот живот.

Google search engine

Смртта на неразделниот пријател до тој степен го потресе инаку мирниот Ражнатовиќ што, според познавачите, првпат во животот пуштил солза пред некого.

Тоа се случи во моментот кога го погребуваше својот најверен пријател и кум, човекот кој во седумдесетите неколку пати го извлекуваше од западноевропските затвори и кому му веруваше повеќе од секого.

Јоксо работеше главно како обезбедување на важни личности и познати личности. Брзо воспостави добри врски и разви подземен бизнис. Во тоа време, една шведска принцеза била киднапирана, а кралот Густав му се обратил на Јокс да му помогне, знаејќи за неговите врски на асфалтот. Јоксо брзо успеал да ја најде и да му ја врати ќерката на кралот без ниту една гребнатинка.

Тогаш започнува неговиот вртоглав успех во Шведска. Го викаа Велики Јоксо, а колку е популарен говори и тоа што дури се појави во спотот за шведскиот Евросонг во 1986 година. Таму е снимен документарен филм насловен „Приказната за Јоксо“.

Платен убиец и зависник од дрога го застрела Џокс од зад грб додека тој чекаше во редица на тркачката патека за да плати облог. Потоа го фрлил пиштолот и побарал од полицијата да го уапси. Причината беше јасна. Соперничките банди немаа друг начин да му се спротивстават на српскиот моќен клан.

Веста за неговото убиство одекна како бомба во локалните медиуми. Почнаа шпекулациите за тоа кој собрал храброст да удри во Биг Џокс, како што го нарекуваа таму.

Париски „Монд“ на 24 февруари напиша дека Аркан испратил четворица најмени убијци во Шведска за да се пресметаат со нарачателите на убиството.

Аркан, сепак, енергично ги демантираше сите овие тврдења на локалниот печат. Во интервју за шведски „Експресен“, тој дословно рече:

– Шведската полиција зборува за нешто. Ова е најобична глупост!

Тој им објасни на шведските новинари дека Јоксо е „одличен тип“ и отфрлајќи ги сите обвинувања за шверц со цигари и криминална позадина, тој рече:

– Па, мразам цигари и алкохол! Не ги издржа ниту Јоксо!

Иако Ражнатовиќ постојано негираше дека планира одмазда, медиумите беа упорни во пишувањата. Тие тврдеа дека доколку шведските власти брзо не ги најдат и казнат нарачателите, Аркан ќе го подмири долгот со одмазда на шведските војници во СФОР во Босна и Херцеговина. На терен, во Босна, веднаш беа преземени засилени безбедносни мерки.

Убиецот на Јоксовиќ е осуден на доживотен затвор.

Познат како човек кој не простува

Аркан и Јоксо „работеле“ заедно низ цела Шведска во седумдесетите.

Секаде го следеше угледот на човек кој не простува и со кој не беше здраво да се судри. Инспекторот на Интерпол Кенет Виман го следел овој два метра висок Црногорец точно 12 години.

– Беше речиси невозможно да се соберат докази против него. Јазиците на сите сведоци се врзаа само со спомнувањето на името на Џокс. Сите се плашеа од жестоките методи што ги применуваше. Сите се плашеа од него како самиот ѓавол – изјави Виман за шведските таблоиди.

Само еднаш Јоксовиќ бил фатен со кокаин во џебовите, поради што поминал цели два месеци во затвор. Тоа беше негов единствен пат зад решетки.

Откако се вратил во Југославија во осумдесеттите, Аркан официјално никогаш не заминал во Шведска.

Единствениот што се дрзна да го запре Гишка 

Јоксо беше познат како единствениот човек кој се осмели да ја премине границата за Гишка. Меѓу другите, Брано, Аркан и Гидра ја гледаа својата позната ферка во населбата Златица кај Подгорица. Тепачката траела еден час и завршила нерешено, по што се ракувале и се бакнувале како браќа.

Наводно, има видео од тепачката што ја поседувал Ратко Ѓокиќ, пријател на Џокс од шведското подземје, кој беше убиен во 2003 година во Стокхолм.