Чудесна мешавина: Помешајте ги овие три зачини и спречете го ракот

Докторката Каролин Андерсон вели дека не морате да се плашите дека ќе заболите од рак доколку ги помешате овие три зачини и редовно ги конзумирате.

Станува збор за смеса од зачини кои се лесно достапни…

Google search engine

Андерсон, како што вели, до ова сознание дошла истражувајки ја две илјади години старата традиција на употреба на овие состојќи во Источна Индија, чии резултати биле потврдени и во западните медицински истражувања.

Таа истакнува дека доколку ги користите овие три состојќи секојдневно, речиси и не постои шанса да зоболите од рак. Тие три чудесни зачини се куркума, маслиново масло и бибер.

Помешајте една четвртина лажица куркума со половина лажица маслиново масло и додадете прстофат мелен бибер. Промешајте ја добро оваа смеса. Добиената смеса можете да ја користите како додаток во салатите и јадењата, но можете да ја конзумирате и сама.

Доколку ја ставате во јадења кои темички се обработуваат, тогаш ставете ја на самиот крај, со цел таа да не се уништи, всушност не ја изложувајте на преголема топлина. Доколку ја јадете сами, можете да ја ублажите со малку вода. Внесувајте ја оваа смеса секојдневно и што почесто.

„Целата моќ е во куркумата. Тоа е зачин во облик на жолт прав. Нејзините антивоспалителни способности имаат неверојатна моќ. Не постои ниту една друга природна состојка која е поделотворна за намалување на воспаленијата од куркумата“, тврди Андерсон.

Истражувањата покажаа дека куркумата спречува рак на дебелото црево, простатата, мозокот и градите.