ЧОЛИЌ НА ЃОКОВИЌ МУ ДАЛ ДОЛГ СПИСОК НА БАРАЊА, ПА МУ ГО ОТКАЖАЛЕ НАСТАПОТ? Сите детали од 3-ДНЕВНАТА СВАДБА на Ѓорѓе и Сашка

Најмладиот брат на најдобриот светски тенисер Новак Ѓоковиќ, Ѓорѓе, во понеделникот пред Бога и го кажа судбоносното „да“ на својата вереница, спортскиот новинар Сашка Веселинов.

На интимната венчавка во црквата Свети Марко во Белград присуствуваа најблиските членови на семејството, кумовите и неколку блиски пријатели.

Google search engine

Пред да отпатуваат за Црна Гора, каде се организираше главната прослава, која траеше дури два дена, младенците отидоа на краток ручек со најважните личности во нивниот живот во ресторанот на семејството Ѓоковиќ во Нов Белград.

Извор близок до Сашка и Ѓорѓе, кој сакаше да остане анонимен, сведочи дека ништо не оставиле на случајноста кога е организацијата во прашање.

– Прославата што беше организирана во Црна Гора се состоеше од два дена тотално различна забава – започнува изворот.

– Со оглед на тоа што музиката е еден од главните елементи на добрата свадба, тие посебно се потрудија со изведувачите. Додека првиот ден на хотелската забава пееја Александра Пријовиќ, Жељко Самарџиќ и Сергеј Ќетковиќ, на забавата организирана на плажа вчера настапија и Милица Павловиќ, Саша Ковачевиќ и оркестарот на Александар Софронијевиќ.

– Чола требаше да настапи и во краток и посебен блок, но на крајот семејството Ѓоковиќ му се заблагодари и ангажираше други ѕвезди. Проблемот не беа парите, туку барањата што требаше да ги исполни Здравко на свадбата. Сакаше посебен сценски изглед, бараше речиси никој од гостите да не му пријде, да нарача песни или да се фотографира со него, а имаше и посебни желби за сместување за себе и за членовите на бендот. Бидејќи списокот со желби беше предолг, семејството одлучи да не го ангажира Чола бидејќи тој ден фокусот беше на Сашка и Ѓорѓе, а не на пејачите кои ги забавуваат гостите – објаснува изворот за Ало.

Мал пех им се случи на младенците и нивните гости, што секако не ги загрози свадбените веселби.

– Сашка и Ѓорѓе ја напишаа и шифрата на дресот на поканите, но ретко кој го следеше. Идејата беше сите да бидат облечени во нијанси на тон на кожа или нијанси на јаткасти плодови. Ова особено се однесуваше на машките кошули, но посилен дел од гостите најмногу се појавија во бели кошули – откри изворот.

Ова беше свадбена прослава на високо ниво, а изворот наведува дека секој гостин бил максимално почитуван.

– На свадбата имаше околу 80 гости, а како што знаете сите дојдоа од Белград со авион и имаа платено карти и сместување во Портоново. До местата каде што беше закажана свадбената вечера и забавата на плажа се стигнуваше со организиран превоз со автомобил и никој не пешачеше, иако сместувањето им беше на само 500 метри. Ден пред да заминат за Херцег Нови испратиле мени со понудените јадења, па избрале меѓу месо и риба. На лице место ги чекаше нарачаната храна, како и јапонското мени кое беше подготвено во тој момент. На свадбата покрај домашни и странски вина се служеше и јапонско пиво од кое многумина беа воодушевени.