ЧАРЛС БЕСЕН НА ПРЕНОС ВО ЖИВО: Кралот уште еднаш ги искина нервите, па почна да пцуе!

Видеото на кое новокрунисаниот британски крал Чарлс Трети ја потпишува декларацијата за стапување на тронот стана најгледано во светот стана најгледано во светот. Причината е тоа што монархот ги загуби нервите, иако се обидуваше да ја задржи присебноста и што им даваше многу нервозни упатства на своите подредени, користејќи го говорот на телото – изрази на лицето и гестови.

Имено, кралот сакал другите наместо него да ги остават саксиите, а потоа и пенкалото, поради што видеото наиде на бурни реакции. Многумина го сметаа однесувањето на Чарлс за арогантно и го осудија што едноставно не ги вадеше предметите што му пречеа од масата.

Google search engine

kralj Čarls III, kralj Čarls

Меѓутоа, во јавноста се појави ново видео на кралот, во кое очигледно пенкалото му е најголемиот непријател за време на јавните настапи. Имено, Чарлс неодамна отишол во Северна Ирска во замокот Хилсборо за да се сретне со тамошните членови на собранието и по тој повод, при крајот на посетата, се потпишал во книгата наменета за тие цели.

Церемонијата на потпишување, сепак, не помина без проблеми. Чарлс прво напишал погрешен датум, а потоа пенкалото му задало уште една главоболка. Имено, мастилото почнало да тече од пенкалото, што доста го налутило, а тој се ослободил од него луто давајќи и го на сопругата Камила. Била многу посмирена, но и се пожалила дека „прокиснува насекаде“.

По нејзиниот коментар, кралскиот помошник брзо дошол и и го зел пенкалото од рака, но ништо не можело да го спречи малиот нервен слом на Чарлс. Во позадина се слуша како јасно вели: „Не можам да ја поднесам оваа проклета работа“ додека го брише мастилото од рацете со марамче. Тој револтирано додаде дека тоа се случува „секој проклет пат“.

Очекувано видеото предизвика лавина реакции, а со оглед на тоа што ова не е првпат Чарлс да го изнервира пенкалото. „Доста му е од се“, „Човекот е олицетворение на стресот во моментов“, „Пенката не е во истиот тим со кралот“, „Само смири се човече“, „Ова пенкало ќе биде протерано од кралството утре“, се само некои во морето од хумористични заебанции.