Цената на „Honor Magic V“ ќе започне од 2.200 долари!

„Honor“ ќе го лансира својот прв телефон што се преклопува, „Magic V“, во понеделник, на 10-ти јануари, а денес цената на телефонот беше забележана во пробното лансирање.

Варијантата од 12/256 GB ќе чини 13.999 CNY, што е приближно 2.200 долари, а ќе има и верзија од 12/512 GB за 14.999 CNY или 2.350 долари.

Google search engine

„Magic V“ ќе биде и првиот телефон на „Honor“ со чипсет „Snapdragon 8 Gen 1“, најновата врвна платформа на „Qualcomm“. Извештаите велат дека ќе има главна камера од 50 MP, „Android 12“ и брзо полнење до 66 W.

Ако цената е реална, тогаш „Honor Magic V“ би бил поевтин од „Samsung Galaxy Z Fold3“ и „Huawei Mate X2“, но и многу поскап од „Oppo Find N“ и „Xiaomi Mix Fold“ – сите овие уреди се натпреваруваат директно еден против друг на кинескиот пазар.

Сè уште чекаме потврда дали овој телефон ќе избега од домашната сцена и ќе пристигне низ светот. Ако тоа се случи, конечно би можело да биде вистински предизвик за линијата „Samsung Galaxy Z Fold“.