ЦЕЛИОТ СВЕТ СЕ ПРАШУВА: КАКО ЗЕМЈА СО 0,09 ПОСТО ОД СВЕТСКОТО НАСЕЛЕНИЕ ВЛАДЕЕ СО СПОРТОТ? Еве ја „тајната“, еден детаљ е КЛУЧЕН!

Никола Јокиќ и Новак Ѓоковиќ се српска гордост и радост, нивните најдобри амбасадори во светот.

Двајца од најдоминантните спортисти на денешницата, генијалци кои ги поместија границите на спортот и ја воодушевија целата планета со своите достигнувања, потекнуваат од малата Србија, која сочинува 0,09 отсто од светската популација. Денес цел свет се чуди како е можно една толку мала, неважна земја да раѓа такви асови… Шампиони какви што историјата не памети.

Google search engine

Nikola Jokić i Novak Đoković

Која е тајната?

Веројатно во истрајноста, победничкиот менталитет и неверојатната издржливост што произлегува од сите тешкотии низ кои поминале и со кои нивните врсници во другите земји не можеле да се справат.

Овие момци сонувале големи и се стремеле кон височини. Не дозволија бројни пречки да ги спречат на патот кон целта. И на крајот успеаја – ги допреа ѕвездите.

По чудесна игра на судбината, за само два дена двајца Срби, Новак и Никола, станаа најголеми во својот спорт.

Новак во неделата ја испиша историјата на тенисот. Ја освои титулата на Ролан Гарос и со вкупно 23 Грен слемови во кариерата стана апсолутен рекордер во машка конкуренција. Тој стави крај на познатата дебата за најдобрите на сите времиња. На сите им докажа, она што веќе го знаевме, дека е „ЈАРЦ“ на белиот спорт.

Novak Đoković

Немаше време да се прослави успехот на Новак, но од другата страна на Атлантикот веќе пристигна одлична вест – уште еден Србин се искачи на врвот на светот.

Никола Јокиќ стана првиот Србин кој како суперѕвезда и апсолутен лидер го одведе својот тим до шампионскиот прстен во НБА. Со нереални игри на својот Денвер му ја донесе првата титула во историјата на франшизата и сосема заслужено ја понесе титулата МВП на големото финале. Исто како и неговиот сонародник Новак, успеа да собори нереални рекорди и да испише историја.

Nikola Jokić

Денес на Новак и Никола им се восхитува целиот свет, за нив се слави спортските легенди, а насловните страници на најценетите медиуми се посветени на овие великани. Кој можеше да помисли дека двајца момци од некоја безначајна, мала Србија ќе стекнат таква слава?!