22/05/2022

СЗО објави ново упатство за маските (ВИДЕО)

Светската здравствена организација (СЗО) на денешните објавени совети наведе дека граѓаните кои живеат во области каде е раширен коронавирусот треба да носат заштитни маски во продавници, на работните места и училиштата, доколку не постои...

Го нарекуваат „остров на долговечноста“: Ова е тајната поради која луѓето таму живеат и...

Многумина веруваат дека икигаи е тајната на нивниот плоден и среќен живот кој што често трае и повеќе од 100 години. Островот Окинава во Јапонија го носи прехарот „остров на долговечноста“. Тоа не е ниту...

Оваа жена направила една тетоважа, но тоа набрзо се претворило во опсесија: Еве како...

Керстин Тристан, 55-годишна жена од Лајпциг, во последните пет години наводно потрошила повеќе од 30.000 евра за цело тело да го покрие со шарени тетоважи. Сè започнао во 2015-та година, кога Керстин, која работела...

Научниците објавиле неславен рекорд, како постепено се ближиме до катастрофа

Рекордната година на Арктикот продолжува бидејќи температурите кон крајот на ноември достигнаа и до 12 Целзиусови степени повеќе од просекот во 1990-те. Најновите бројки од Климатската реанализа на универзитетот во Мејн откриваат дека на...

Нема компликации кај првите доброволци за руската вакцина

Првите 25 доброволци постари од 60 години, кои ја примиле вакцината против коронавирус која ја развива рускиот истражувачки центар за вирологија и биотехнологија „Вектор“, немале никакви компликации, изјавил шефот на Центарот...

Сакала да изгледа помладо за 26-годишниот сопруг

Една жена од Виетнам потрошила околу 3.500 евра за пластични операции, за да му биде убава на својот 36 години помлад маж. Имено, Хоа Чуонг Ту Шао (62) една година одела на третмани, но,...

Кои хороскопски знаци немаат влакна на јазикот

Секогаш е добро да се биде отворен и искрен, па дури и ако личноста со која разговарате не е спремна на тоа. Според астрологијата, постојат 5 хороскопски знаци кои се секогаш искрени и никогаш...

Отворен најдлабокиот базен на светот

Најдолгиот базен на светот е длабок 45,5 метри, наменет е за нуркачи, а неодамна беше отворен во Полска, недалеку од Варшава. Овој базен, наречен „Deepspot“, преполн е со имитации на подводни пештери и рушевини...

Среде Амазонската прашума откриле ѕид од ледено доба!

Во Амазонската прашума откриени се карпи на кои што се насликани околу десет илјади животни и луѓе. Цртежите настанале пред 12.500 години и сè уште се јасно видливи на ѕидот кој што се...

Овие симптоми се показател на тоа

Губењето на сетилото за мирис или вкус со сигурност е еден од симптомите на коронавирусот. Коронавирусот зема сè поголем замав во светот, а исто така мора да споменеме дека има многу асимптоматски случаи, па...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ