13/08/2022

Најголемото истражување досега покажало дека четвртина од пациентите, дури и асимптоматските развиваат постковид синдром

Анализите на податоците на речиси два милиони пациенти кои имале коронавирус покажуваат нови проблеми кај речиси една четвртина од нив, вклучувајќи ги и оние кои имале блага или пак асимптоматска инфекција, пренесува „NYT“. Над сто...

Голема журка на Ѓоковиќ: Со спектакуларен огномет во Белград ја прослави победата во Париз...

Новак Ѓоковиќ, најдобриот тенисер во светот, имаша забава со огномет во Белград по повод освојувањето на титулата на Ролан Гарос. Српскиот ас се врати во српската престолнина по победата на париските земјени терени да го...

„Астра зенека“: Терапијата со антитела не успеа да спречи развој на коронавирус

Англиско-шведскиот производител на лекови „Астра зенека“ објави дека нивната терапија со моноклонални антитела, AZD7442, не помага во превенција на болеста од Ковид-19 кај лица кои биле изложени на коронавирус. Компанијата соопшти дека во студијата учествувале...

Местото од каде што започна се: 11.000 студенти на доделување на дипломи во Вухан,...

Повеќе од 2.200 студенти минатата година, поради строгите ограничувања поврзани со коронавирусот, немале свечено доделување на дипломите. Сега студентите седеле во преполните редови без дистанца, но ни без заштитни маски. Повеќе од 11.000 студенти се...

Експертите објаснуваат кои се предностите од комбинирање на вакцините против Ковид-19

Без доказ е стравот дека комбинацијата на вакцините против коронавирусот - добивање прва доза од еден произведувач на вакцина, а втора доза од друг произведувач на вакцина е опасно, пренесува агенцијата AGI, која ги...

За Новак и ова момче цел свет зборува по Ролан Гарос: Ѓоковиќ откри зошто...

Новак Ѓоковиќ победи во финалето на Ролан Гарос, а веднаш по натпреварот покажа дека е вистински шампион и надвор од терен. По завршувањето на финалето на Ролан Гарос во кое Новак Ѓоковиќ триумфираше над Стефанос...

Борис Бекер кој му беше тренер на Ѓоковиќ: Новак црпи енергија од пирамидите во...

Новак Ѓоковиќ црпи енергија од ридот кај Високо, изјави легендарниот германски тенисер Борис Бекер во преносот на финалето на Ролан Гарос на Еуроспорт, во кое српскиот тенисер го победи Гркот Стефанос Циципас во пет...

CNN го препорачува „Титовиот остров“: Покрај прекрасните плажи има и бункери за секој случај

Крајбрежјето, убавите плажи и чистото тиркизно море се причините поради кои „CNN“ пред неколку години го препорача островот Вис како туристичко место кое треба да се посети. Освен природната убавина, овој остров на туристите им...

Потрошил милион долари на луксузни автомобили, па им ги подарил на пријателите

Изгледа дека боксерот Флојд Мејведер е тип кој многумина би посакале да го имаат за пријател. Мејведер неодамна потрошил милион долари за да се почести себеси, но и своите пријатели со нови автомобили. Боксерот во...

Резултати од германско истражување: Прво ги вакцинирале со “АстраЗенека”, а потоа со “Фајзер”

Германските научници им дале две различни вакцини против коронавирус на пациенти кои како прва доза примиле "АстраЗенека", а потоа сакале "Фајзер", што дало навистина интересни резултати. Германските научници спровеле истражување на 250 луѓе кои како...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ