12/08/2022

СЗО за третата доза вакцина против Корона: “Податоците покажуваат дека засега не е потребно...

Моменталните податоци не покажуваат дека постои потреба за трета доза на вакцина, изјави денес Сомја Саминатан од Светската Здравствена Организација. Советникот при СЗО, Брус Алвордзборувајќи за третата или така наречена "бустер" доза која се дава во...

Студија од Оксфорд покажува после колку време имунитетот против делта сојот се намалува при...

Здравствена студија во Велика Британија покажала дека заштитата која ја даваат вакцините „Фајзер“ и „АстраЗенека“ опаѓа против доминантниот делта сој на вирусот во рок од три месеци. Утврдено е дека оние кои се заразуваат откако...

Д-р Каменов: Еве зошто од корона се разболуваат и тие кои се вакцинирани. Има...

Имате можност организмот да не реагира на вакцината, односно да не создаде соодветно ниво на антитела. Потоа, имате можност за несакана реакција и можност да реагирате добро. И сето тоа зависи за состојбата на...

Глобалното затоплување е само почеток? Научниците открија што се случувало кога Земјата во минатото...

Дека Земјата, како резултат на климатските промени, се затоплува се повеќе, можеме да почувствуваме и самите. Летата стануваат потопли и подолги, зимите стануваат поблаги. Но, една нова студија за екстремни временски настани открива дека...

Пред една година остана со 5 долари на сметка, а сега повторно има милиони!

Пред една година Роналдињо се наоѓаше во најтешкиот период во животот. Банкротираше, па заврши во затвор. Почина мајка му, но сепак некогаш најдобриот светски играч се чини успеа пак да застане на нозе. Моментно делува...

Ова се најплатените кошаркари во НБА лигата

Американската НБА лига го објави списокот на десетте најплатени кошаркари кои ќе играат во следната сезона. Заработката на најплатениот НБА кошаркар Стеф Кари е 45,7 милиони американски долари, кој е прв на таа листа,...

Експертите: Оваа намирница е клуч за долговечноста

Во првата студија од овој вид, група американски научници открила дека консумирањето на лути пиперки би можело да биде заслужно за долговечноста на луѓето. Во истражувањето учествувале повеќе од 16.000 лица кои го навеле својот...

Европа и Балканот треба да се подготват: Температурите до 50 степени ќе станат реалност?!

Европа ја забележа највисоката температура во историјата пред неколку дена. Регионалните власти на италијанскиот остров Сицилија во средата регистрираа 48,8 степени Целзиусови, што го собори претходниот рекорд од 48 степени, што беше регистриран во...

Најнови податоци од истражување: Колкава е ефикасноста на вакцината Синофарм и што ќе биде...

Две дози од вакцината Синофарм биле 50,4 отсто ефикасни во спречување на инфекција кај здравствените работници во Перу, каде се зголемува бројот на заболени поради разните соеви, а давањето на третата доза може да...

Дали би можеле да претпоставите колку би чинел еден „стокец“ денес?

„Застава 101“, ширум Југославија позната и како „стојадин“, „стокец“ и „стоеден“, во своето време беше еден од ретките автомобили од истокот кои рамноправно можеа да се носат со конкуренцијата од западот. Нормално, една од тајните...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ