17/01/2022

Кои се најлошите ‘комплименти’ кои ги добиваат девојките

ТикТок корисничката Кејти станала хит откако со своите следбеници споделила кои се најлошите 'комплименти' со кои момците се обиделе да ги придобијат, а повеќе звучеле како навреди. Девојките имале сешто да кажат, а Кејти го...

28 трилиони тони мраз се стопиле за две децении: Што нè чека ако продолжи...

Рекордни 28 трилиони тони мраз исчезнале од лицето на Земјата меѓу 1994-та и 2017-та година, откриле истражувачите од Универзитетот во Лидс во рамките на глобалното истражување со помош на податоци собрани од сателитите кои...

Љубовта посилна од корона! Се венчале во ковид болница и приредиле церемонија за паметење

Епидемијата на коронавирусот на сите нас нѝ промени многу животни навики - не запреа само патувањата, туку и семејните прослави, меѓу кои се и венчавките. Еден пар од Англија, и покрај тешката здравствена состојба во...

Топ 5 причини зошто жените изневеруваат, а зошто мажите – и кога точно почнува...

Откриени се петте главни причини зошто жените изневеруваат, како и фактот дека жените 'почнуваат да лутаат' отприлика после третата година од бракот - се покажало во новото истражување на страницата „Illicit Encounters“, спроведено на...

Научниците на чекор од големо откритие: Направен лек за оние кои не можат да...

Во светот се развиени неколку вакцини против коронавирус, но постојат лица кои поради разни болести не смеат да ги примат истите. Со оглед на фактот што решението не е во тоа тие луѓе да останат...

Како промените во воздушниот притисок му влијаат на човековото тело

Паметите кога вашата баба ќе ви кажеше дека доаѓа невреме бидејќи тоа може да го почувствува во своите коски? Изгледа и дека не звучела лудо како што си претпоставувавте. Промените во воздушниот притисок и...

Експертите предупредуваат: Ова е најголемата грешка која човек може да ја направи по примањето...

Вакцините против коронавирусот даваат надеж дека на глобалната епидемија конечно ќе ѝ дојде крајот, велат експертите. Сепак, тие предупредуваат дека луѓето никако не смеат да мислат дека вакцината ќе ги реши сите проблеми и откриваат...

Овој град е прогласен за најздравиот на светот – на листата доминираат европските градови

Доколку се согледуваат и загадувањето на воздухот и животниот век, но и влијаењето на пандемијата - изборот на најздравиот град на светот на некои луѓе навистина ги изненади. Креаторите на сајтот „money.co.uk“ спровеле студија на...

Со помош на „Google Maps“ решена мистерија долга 20 години

Вршејќи си ја својата работа Џери Нуман налетал на необичен детаљ, не знаејќи дека со тоа ќе реши мистерија долга 20 години. Вилијам Молд исчезнал во ноември 1997-та година. Последниот повик ѝ го упатил на...

Познатиот пар доби второ дете, но наместо честитки наиде на потсмев: Дали е ова...

Џастин Тимберлејк и Џесика Бил го добија второто дете, син, на кој му го дале името Финас. „Тој е прекрасен и толку сладок. Никој веќе не спие. Но ние сме воодушевени. Возбудени сме и не...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ