12/08/2022

Руски доктор советува: Како да спречите настанување на воспаление на белите дробови и како...

Најголем страв кај сите нас е воспаление на белите дробови во текот на коронавирусот. Меѓутоа, рускиот доктор Евдокименко советува што да правите како превенција. Коронавирусот примарно ги погодува белите дробови, поради тоа д-р Евдокименко советува зголемување...

Мистерија зад фотографија од Авганистан која го запрепасти светот: Приватен авион од Кабул заминал...

На социјалните мрежи се шири фотографија од речиси празен авион кој полетал од Кабул. Фотографијата ја објавил новинарот на "CNN", Александер Маркарт, кој во твитот објаснил дека тоа е еден од трите чартер летови кои...

Пред 14 години беше прогласена за најубаво девојче на светот, а денес троши милиони...

Тилен Блондо се прославила уште кога била девојче, влегувајќи во светот на моделингот, а нејзината слава кулминирала во 2007 година кога медиумите ја прогласиле за најубаво девојче на светот. Но, времето поминува и Тилен повеќе...

Дали брзите тестови во домашни услови ги користите на правилен начин?

Коронавирусот повторно зема замав. За жал, бројот на заболени секојдневно расте, па оттаму и препораките за преземање на сите заштитни мерки како и навремено изолирање и тестирање доколку сте биле во контакт со заразено...

Германија со помош на 3G ќе се бори против короната. Дали конечно паднаа маските!?

Од денес во Германија во сите сојузни покраини стапи на сила таканареченото 3G правило, според кое само оние кои ќе докажат дека се вакцинирани, дека го прележале коронавирусот или ќе покажат негативен тест, ќе...

Познатиот вирусолог го кажа тоа што сите го чекаме: Оваа е иднината на коронавирусот…

Пандемијата со Kовид-19 ќе трае многу пократко отколку што мислат повеќето луѓе, а вирусот ќе се претвори во болест со која ќе живееме, проценува Миланко Шеклер, вирусолог и микробиолог на Ветеринарниот институт во Краљево. Во...

Ковид забава: После роденденската журка на Обама бројката на заразени во островот се искачила...

Островот Martha's Vineyard во САД ја забележува највисоката бројка на заболени од Ковид-19 по број на жител, а сето тоа благодарејќи на поранешниот американски претседател. Болницата на островот е исполнета со нови случаеви на коронавирус,...

Милионерите купуваат бункери: Овие се најбараните места во случај на пропаст на цивилизацијата (фото)

Според резултатите од новата студија, Нов Зеланд, Исланд, Велика Британија и Ирска се најдобрите места за да се преживее евентуалниот глобален колапс на цивилизацијата. Истражувачите во истата студија рекоа дека човечката цивилизација е во опасна...

Фрлен солзавец на настапот на Бреговиќ во Албанија: Дојде брза помош и полиција, луѓето...

Познатиот музичар и големата екс-југословенска музичка ѕвезда, Горан Бреговиќ вечерва настапи на фестивалот на пивото во Корча во Албанија, кога се случи инцидент што предизвика конфузија, пренесуваат албанските медиуми. Имено, за време на настапот на...

Најголемата пејачка од Авганистан побегнала од Талибанците: Се огласи од авионот за евакуација

Аганистанската поп пејачка, Арјана Сајид, се огласила на својот Инстаграм профил и објавила фотографија од бегството од својата земја, пренесува „Дејли мејл“. Арјана инаку со години добивала закани од луѓето кои веруваат дека нејзината музика,...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ