17/01/2022

Новото истражување открива: Лицата кои носат очила имаат 3 пати помала шанса да се...

Истражувачите од Индија вклучиле 304 испитаници на возраст помеѓу 10 и 80 години кои пријавиле симптоми на Ковид-19. Лицата кои носат очила имаат 3 пати помала шанса да се заразат со коронавирус бидејќи значително помалку...

Пандемијата ја преполови бучавата! Земјата најтивка досега во последните неколку децении!

Планетата Земја имала најтивок период во текот на 2020-та година во однос на претходните децении, бидејќи пандемијата на Ковид-19 значително ја намали човечката активност и нејзиното влијание врз обвивката на планетата, според научниците кои...

Едноставен трик за чиста облека: Користете влажна марамица, но само на овој начин!

Просечна личност троши околу 4 часа неделно на перење облека, а иако модерните машини поголемиот дел од работата ја завршуваат сами, резултатот од перењето може значително да се подобри со еден едноставен трик. Овој трик...

Поранешна спортистка од Чикаго 331 ден боледува од Ковид-19!

Таа раскажала дека се заразила пред да биде забележан првиот смртен случај во американската држава Илиноис и дека ѝ се чини како оттогаш да поминал цел век. „Го добив вирусот пред било кој да носи...

Истражување: Имунитетот на луѓето кои што го прележале коронавирусот е речиси ист како и...

Луѓето кои што го прележале коронавирусот имаат 91 отсто понизок ризик од зараза во наредните седум месеци, покажало истражувањето кое што било направено на Медицинскиот факултет во Австрија, а кое што било објавено во...

Стоматолог шокира: На преглед знаеме дали сте имале орален секс!

Забар и ТикТокер под името “Дентите” го шокираше милионскиот аудиториум објавувајќи дека стоматолозите можат да знаат дали сте биле непослушни пред прегледот. Приказната започна кога корисникот на платформата ТикТок изјави дека штотуку дознал дека стоматолозите...

“Гардијан” со анализа : Зошто децата повеќе сакаат YouTube од телевизија?

Кога станува збор за забавната содржина за деца, во денешно време не е како што било некогаш. На децата не им недостига избор, а технологијата има значително влијание врз нивниот живот. Тоа што многу...

Америка воведува данок на богатство? Безос би плаќал 2, а Гејтс 1,3 милијарди долари...

Според новите законски предлози кои ги припрема Вашингтон, Џеф Безос би плаќал околу 2 милијарди долари данок годишно како данок на богатство. Како дел од напорите да се намали нееднаквоста и да се надомести недостатокот...

Како да заработите пари на социјалните мрежи, без да губите време

Социјалните мрежи денес им овозможуваат на луѓето многу. Можно е да станете сопствен медиум или да создадете бренд. Од друга страна, ако не се користат на вистински начин, постои можност да уништат некоја личност. Клучот...

Интересна табела: Проверете која вакцина против КОВИД-19 е најефикасна?

Податоци за тоа какви се точните разлики помеѓу вакцините против КОВИД-19 и колку е ефикасна секоја вакцина и под кои услови, се пишуваше секој ден во последните месеци. Но, во еден куп податоци и...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ