03/12/2021

Директорот на „Модерна“ со претпоставка: Дали вакцините против Ковид-19 ќе бидат ефикасни против новиот...

Извршниот директор на фармацевтската компанија Модерна, Стефан Бансел, изјавил дека е малку веројатно дека вакцините против Ковид-19 ќе бидат ефикасни против омикрон сојот на коронавирусот, како што беа против делта сојот. „Мислам дека никаде во...

Антиковид пилулата на Мерк ефикасна, но не за сите

Антиковид пилулата која ја разви компанијата Мерк е ефикасна во лекување на вирусот, оцени Американската агенција за лекови (ФДА) во прелиминарниот извештај објавен денеска. Но, агенцијата сепак препорачува истата да не ја користат трудници. Оваа објава...

Прва прогноза на СЗО за омикрон сојот: Невиден број мутации, сериозни последици – дадено...

СЗО конечно се огласи, со конкретно упатство и прогноза за ширењето на новооткриениот сој на коронавирус , наречен – омикрон. За разлика од соопштението од кога е тој сој откриен во Јужна Африка, а потоа...

Новиот сој го вклучи црвениот аларм кај научниците – иако се потврдени само 10...

Нов сој на коронавирус беше откриен во ноември, доби шифра Б.1.1.529 и досега е евидентиран само кај десет пациенти. Сепак, експертите се плашат од фактот дека содржи дури 32 мутации. Новиот сој првпат беше откриен...

Северна Кореја им забрани на граѓаните да носат кожени палта, бидејќи со тоа тие...

Северна Кореја им забрани на своите граѓаните да носат кожени палта, откако овој моден детаљ стана омилен кај лидерот на земјата Ким Џонг-Ун. Ким за прв пат носеше кожен капут во 2019 година, а оттогаш...

На анти-ваксерите им се заканува затворска казна до пет години во Русија, почнува казнувањето...

Директори на 11 големи болници во Русија напишаа отворено писмо упатено до сите антиваксери, како и до оние политичари и другите познати личности кои се сомневаат во ефикасноста на вакцинацијата. Тие им порачаа да...

Словенец ги сруши сите рекорди, примил неверојатни 23 дози на вакцина против Ковид-19!

Еден Словенец ги собори сите можни рекорди во примањето на вакцината против Ковид-19, тој примал неверојатна бројка од 23 дози. Зад неговиот рекорден број примени вакцини, не стои страв од инфекција и зараза од вирусот,...

Јапонската принцеза Мако се откажа од кралската титулата и се пресели во еднособен стан

Поранешната принцеза Мако, која реши да им пркоси на јапонските обичаи и да се омажи за човек “без сина кралска крв”, поради кого се откажа од кралската титула, сега се вселува со својот сопруг...

Роналдо и неговото семејство се заштитени од близнаци кои се бореле во Авганистан

Кристијано Роналдо и неговото семејство се заштитени од страна на близнаците кои служеле војска во елитната единица на специјални сили во Авганистан. Браќата се видени со напаѓачот на Манчестер Јунајтед во септември додека се подготвувал да отпатува...

Дали се гледа крајот? Директорот на рускиот центар Гамалеја откри кога ќе заврши пандемијата...

Според најновите статистики, околу 257,6 милиони луѓе официјално заболеле од ковид во светот, а повеќе од 5,1 милиони луѓе починале. Пандемијата ќе заврши кога 70 до 75 отсто од населението ќе има доволно антитела, така...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ