22/05/2022

СЗО објави ново упатство за маските (ВИДЕО)

Светската здравствена организација (СЗО) на денешните објавени совети наведе дека граѓаните кои живеат во области каде е раширен коронавирусот треба да носат заштитни маски во продавници, на работните места и училиштата, доколку не постои...

Го нарекуваат „остров на долговечноста“: Ова е тајната поради која луѓето таму живеат и...

Многумина веруваат дека икигаи е тајната на нивниот плоден и среќен живот кој што често трае и повеќе од 100 години. Островот Окинава во Јапонија го носи прехарот „остров на долговечноста“. Тоа не е ниту...

Нема компликации кај првите доброволци за руската вакцина

Првите 25 доброволци постари од 60 години, кои ја примиле вакцината против коронавирус која ја развива рускиот истражувачки центар за вирологија и биотехнологија „Вектор“, немале никакви компликации, изјавил шефот на Центарот...

Поради една мала грешка во цената, си купи скутер за 0,69 долари на „Црн...

„Црниот петок“ беше возбудлив за една Мексиканка, која се врза себеси за скутер, бидејќи управата на синџирот продавници „Волмарт“ не сакаше да ѝ го продаде производот по цена од 69 центи....

Сакала да изгледа помладо за 26-годишниот сопруг

Една жена од Виетнам потрошила околу 3.500 евра за пластични операции, за да му биде убава на својот 36 години помлад маж. Имено, Хоа Чуонг Ту Шао (62) една година одела на третмани, но,...

Научниците објавиле неславен рекорд, како постепено се ближиме до катастрофа

Рекордната година на Арктикот продолжува бидејќи температурите кон крајот на ноември достигнаа и до 12 Целзиусови степени повеќе од просекот во 1990-те. Најновите бројки од Климатската реанализа на универзитетот во Мејн откриваат дека на...

Оваа жена направила една тетоважа, но тоа набрзо се претворило во опсесија: Еве како...

Керстин Тристан, 55-годишна жена од Лајпциг, во последните пет години наводно потрошила повеќе од 30.000 евра за цело тело да го покрие со шарени тетоважи. Сè започнао во 2015-та година, кога Керстин, која работела...

Актерка номинирана за Оскар се изјасни за трансродна, и го смени своето име

Елен Пејџ, ѕвездата од „Џуно“ и „Амбрела академија“, во вторникот откри дека е трансродово лице и дека го сменила своето име во Елиот. „Не можам да искажам колку е извонредно чувството конечно...

Овие симптоми се показател на тоа

Губењето на сетилото за мирис или вкус со сигурност е еден од симптомите на коронавирусот. Коронавирусот зема сè поголем замав во светот, а исто така мора да споменеме дека има многу асимптоматски случаи, па...

Отворен најдлабокиот базен на светот

Најдолгиот базен на светот е длабок 45,5 метри, наменет е за нуркачи, а неодамна беше отворен во Полска, недалеку од Варшава. Овој базен, наречен „Deepspot“, преполн е со имитации на подводни пештери и рушевини...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ