03/12/2021

Оваа 70-годишна бабичка има 1.5 милиони следбеници на Инстаграм – причината за нејзината популарност...

Џоан Мекдоналд почнала со фитнес на 70 години за да си го подобри здравјето, а набрзо станала инспирација за многу луѓе. Лекарите во 2016-та година ѝ рекле дека треба да почне да зема повеќе лекови,...

Шансите да се заразите со новиот вид на Ковид-19, Омикрон, се три пати поголеми...

Од новиот вид на Ковид-19 вирусот, Омикрон постои трипати поголем ризик од повторна инфекција од моментално доминантниот вид Делта и Бета, соопштија група јужноафрикански здравствени тела. Јужноафриканскиот центар за епидемиолошко моделирање и анализа, заедно со...

Му ја презеде неславната титула на Париз – ова е најскапиот град за живеење...

Париз оваа година го дели второто место со Сингапур, а во првите пет се и Цирих и Хонгконг. Тел Авив стана најскапиот град на светот за живот поради забрзаниот раст на инфлација кој ги зголемил...

Објавена нова корона-карта на Европа: Ниту една земја не е во зелена зона, лоши...

Европскиот центар за контрола и превенција на болести објави нова корона-карта на Европа, која ја ажурира секој четврток. Боите за поединечни подрачја се одредуваат со комбинација на потврдени случаи на зараза во изминатите 14 дена...

Кралицата Елизабета Втора користи моќен мобилен телефон кој никој не може да го хакира,...

Кралицата Елизабета Втора има посебен мобилен телефон, а за полнењето на неговата батерија заслужен е нејзиниот личен асистент. „Наводно кралицата само со две личности најмногу разговара на телефон, а очигледно е дека има мобилен кој...

90% од заразените со омикрон сојот на Ковид-19 кои се во болница го имаат...

Кој е во најголем ризик поради новиот сој на коронавирусот – омикрон, и што сите заразени имаат заедничко? Новата варијанта на коронавирусот наречена омикрон која првпат беше откриена во Јужна Африка предизвика паника ширум светот. Новата...

Германски епидемиoлог контра сите: Омикрон е вистински божиќен подарок, крајот на пандемијата се гледа

Докторите од Јужна Африка известија дека новиот сој на коронавирус – омикрон, предизвикува благи симптоми, како што се главоболка и умор, и дека засега не довел до ниту една хоспитализација или пак смртен исход. Германскиот...

Убиецот на Аркан сакаа да го ликвидираат во салата за операција, екипа од Белград...

Убиецот на Жељко Ражнатовиќ Аркан, Добросав Гавриќ, требало да биде ликвидиран во болницата во Лозница . Ова го откри долгогодишниот началник на Одделот за крвни и сексуални деликти, на српското МВР, Жарко Поповиќ Поп, со...

Кој е Џек Дорси? По Твитер, планира да стане крал на биткоинот – не...

Дури и кога Твитер стана негова единствена работа, Дорси не се откажа од своите хоби. Сакаше моден дизајн и цртање, а се занимаваше и со јога Бидејќи во последните години често зборуваше за добрите страни...

Бајден порача,: Новиот вид на Ковид-19 Омикрон не е причина за паника

Американскиот претседател, Џо Бајден им порача на Американците да не паничат поради новиот вид на Ковид-19, Омикрон и изјави дека засега не предвидува нова блокада на САД или нови епидемиолошки ограничувања. Новиот вид на вирусот, која...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ