22/05/2022

Овој зеленчук е најкорисен на светот – изобилува со витамини и минерали и сè...

Во народот се смета дека не постои нешто во организмот кое е нарушено, а цвеклото да не може да го доведе во ред. Цвеклото денес се смета за еден од најкорисните и најлековити зеленчуци. Цвеклото е...

Д-р Несторовиќ: „Во светот владее манија на земање суплементи, а сè што ви е...

Одамна е познато дека најдобрите лекови за лекување на настинка и грип ги прават нашите баби. На тоа мени можат да се најдат карамелизирано млеко (познато и како прегорен шеќер), мелем од мед, лук...

Ова се причините поради кои опаѓа вашата коса

Со решавањето на овие проблеми наскоро повторно ќе имате здрава, бујна и силна коса… Вашето тело не добива доволно хранливи материи Доколку не внесувате доволно протеини, омега-3 масни киселини, витамин В, железо и биотен, нормално е...

Во САД излекувана првата жена од СИДА

Американските научници соопштија дека со трансплантација на коскена срцевина на донор кој имал природен имунитет на вирусот што ја предизвикува болеста, успешно ја излекувале првата жена од СИДА во САД, вкупно трето лице. Случајот на...

Д-р Радак за симптомите на тромб по прележан Ковид-19: Што значи кога Д-димерите се...

По прележан Ковид-19, докторите ги предупредуваат пациентите да обрнат внимание на опасноста од тромбоза. Понекогаш тромбозата се појавува без јасна причина, а во останатите случаи значајни ризик-фактори се траума, долготрајна имобилизација, хируршка интервенција, канцер, инфламаторни...

Најкористениот лек против болки на светот го зголемува ризикот од срцев и мозочен удар...

Лицата со висок крвен притисок кои земаат парацетамол би можеле да имаат зголемен ризик од срцев и мозочен удар, покажува новата студија. Парацетамолот е еден од најпопуларните лекови против болки на светот, а некои од...

Ослободете се лесно од болките во вратот

Доколку ве боли вратот, најдобро би било да си закажете масажа, но доколку немате време или пари за ваков луксуз, ви нудиме еден брз начин за ефикасно решавање на овој проблем, кој го препорачуваат...

Колку сте безбедни по прележана корона?

Многумина се прашуваат колку време е потребно да помине од прележаниот вирус до повторна инфекција, па затоа експертите спроведоа истражување на оваа тема. Денес е речиси невозможно да не се заразиме со коронавирусот, а веќе...

Експертите откриваат: Колку брзо по прележувањетo, повторно може да се заразите со Ковид-19?

Инфекцијата со коронавирусот стана „нормална“ работа и во таа смисла се поставуваат многу логични прашања. Едно од нив е колку брзо може повторно да се заразите со коронавирусот, доколку сте го прележале? Болеста Ковид-19 е...

Појадок со кој се регенерира црниот дроб: Се јаде 2 до 3 пати неделно,...

Црниот дроб е најважниот орган во телото од причина што целиот организам зависи од неговото здравје. Токму црниот дроб е тој кој ги филтрира сите нечистотии, а нутриционистите велат дека можете да му помогнете така...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ