30/06/2022

Домашен лек против кашлица и бронхитис

Овој домашен лек од црвен кромид ќе ви помогне да се ослободите од упорната кашлица и да го подобрите здравјето на белите дробови. Многу луѓе имаат различни проблеми со белите дробови, а најчестите се астма,...

Наполнете го домот со кислород: 5 најдобри цвеќиња за прочистување на воздухот

Во вашата куќа, без оглед дали е стара или нова, се таложат отрови. Тие се наоѓаат во фарбите, пластиките, теписите, мебелот, растворите за чистење и сл. Но за среќа природата има начин како да...

Две намирници кои веднаш го симнуваат високиот крвен притисок

Овие две намирници се најдобриот природен лек при проблемите со висок притисок. Пробајте го нивното делување и уверете се… Цимет – Неколку истражувања потврдија дека систоличкиот (голем) и дијастоличкиот (мал) притисок кај возрасните лица се намалува...

Навики поради кои Скандинавците се една од најздравите нации

По долгите прошетки на студено време најмногу и најчесто веднаш потоа сакаме да се згрееме. Скандинавците обожуваат сауни, а ги користат многу често, па доколку некој ве повика во сауна тоа е знак дека...

Онкологот Питерсон тврди: Вака ќе го заштитите вашето тело од канцер – овие 4...

„Овие навики ги применувам цел мој живот, благодарение на нив никогаш не сум имал ниту кивавица“, вели онкологот Марк. Како да избегнете болест и да бидете секогаш здрави? Прашање на кое што толку многу пати...

Сируп од ѓумбир за силен имунитет: Еве како да направите напиток кој го хидрира...

Ѓумбирот отсекогаш бил познат како исклучително здрава билка која му дава енергија на организмот, но и служи како најдобро средство за зајакнување на имунитетот. Направете сами сируп кој ќе го растворите со вода пред да...

Работата од дома го ослабнува имунолошкиот систем: Руски лекар има два совети како да...

Кога човек работи од дома, сериозно го ослабнува својот имунолошки систем, рекол лекарот и популарен ТВ водител Александар Мјасников. Според неговите зборови, работата од далечина подразбира придржување кон домашен режим со сите последици кои произлегуваат...

Оваа храна никогаш не ја јадете навечер – ќе ви го уништи желудникот, а...

Првото правило до кое што треба да се придржуваме е кога нешто ќе ни се јаде навечер да не јадеме премногу. Одредени намирници можат да го преоптеретат желудникот, да предизвикаат болки и да го променат...

Зошто денешниот квасец е толку штетен?

Рускиот доктор Виктор Хрушчов, автор на книгата за подмладување преку исхрана, смета дека еден од поголемите проблеми на денешницава е лебот. Сите знаеме дека лебот не е ист ‘како некогаш’ и дека пченицата со која што...

Напиток кој проверено ги исфрла токсините и маснотиите од телото

Замастениот црн дроб е честа појава, особено кај лицата постари од 50 години. Ако процентот на масти во црниот дроб ќе надмине 10 отсто, тоа значи дека е замастен и дека би требало...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ