22/05/2022

Истражување откри колку може да биде штетна и само една пијачка на ден

Еден пијалок на ден за жени и два за мажи генерално се смета за умерено консумирање алкохол, но дури и овие навидум мали количини може негативно да влијаат на мозокот, според новата студија на...

Најздравиот витамин на светот: Ги штити крвните садови, спречува таложење холестерол во артериите и...

Витаминот Ф е одличен за крвните садови, спречува таложење на холестерол во артериите и создавање тромб, а освен тоа го јакне имунолошкиот систем. Овој вреден нутриент најмногу го има во маслото од соја, пченката и...

Чудесна мешавина: Помешајте ги овие три зачини и спречете го ракот

Докторката Каролин Андерсон вели дека не морате да се плашите дека ќе заболите од рак доколку ги помешате овие три зачини и редовно ги конзумирате. Станува збор за смеса од зачини кои се лесно достапни… Андерсон,...

Зошто е добро да јадете риба барем еднаш неделно

Рибата е вистински извор на здравјето, па затоа јадете ја барем еднаш неделно, советуваат експертите. Рибата е вистинската храна за мозокот. Без оглед дали станува збор за една филета или повеќе, или дали таа е печена...

Рускиот кардиолог Мјасников советува: „Доколку сакате здраво срце, овие намирници што побрзо внесете ги...

Консумирањето здрави намирници е клучно за зачувување на здравјето на целиот организам, од превенција и лекување разни вируси, до продолжување на животниот век, истакнува рускиот доктор Александар Мјасников. Тој е признаен кардиолог, а секој негов...

Последиците од Ковид-19 можат да стигнат месеци подоцна: Кардиоваскуларниот систем е особено на удар

Ризикот од срцев удар се зголемил за 63 отсто по прележан Ковид-19, додека пак ризикот од болести на коронарните артерии или пак мозочен удар се зголемил за 72 отсто, односно 52 отсто. Откако пристигна омикрон...

Намирници кои ги прочистуваат белите дробови на пушачите

Овие намирници не можат целосно да ги исчистат вашите бели дробови, но можат да ги прочистат и ослободат од токсините. Ракот на белите дробови е еден од најчестите и најсмртоносните болести, а од него главно...

Канцерогена храна која секојдневно ја јадеме

Минатата година повеќе од милион ипол луѓе заболеле од некој облик на канцер. Луѓето престанаа да размислуваат за тоа дали храната која ја јадат содржи канцерогени материи и влијае врз нивното здравје. Сите луѓе јадат,...

Прележавте корона? Задолжително јадете го ова и брзо закрепнете ги белите дробови!

Белите дробови и црниот дроб навистина заслужуваат посебно внимание бидејќи тие се најголемите чистачи на организмот. Меѓу бројните функции на црниот дроб е тоа што ја прочистува крвта, а белите дробови внесуваат кислород, а...

Студија докажа: Дали двапати вакцинираните и прележаните имаат заштита од омикрон сојот на коронавирусот?

Лицата кои примиле две дози вакцина против коронавирусот и оние кои прележале Ковид-19, речиси и да немаат заштита од омикрон сојот кој сега најмногу се шири, е заклучокот од студијата на Медицинскиот Универзитет во...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ