22/05/2022

Кога еднаш ќе ги подгреете стануваат отровни: 5 намирници со кои не смеете да...

Нитратите кои сами по себе се безопасни и се наоѓаат во лиснатиот зеленчук, со подгревањето можат да се претворат во нитрити, а потоа во нитрозамини, за кои е познато дека се канцерогени…. Брзиот живот кој...

Домашен сируп кој ги „брка“ болестите и го јакне имунитетот

Домашниот сируп за подобрување на имунитетот се пие во разладен чај, за да се искористат сите благодети на медот кој е чувствителен на висока температура. Куркумата, ѓумбирот и медот спаѓаат во самиот врв на најмоќни...

Кои се најштетни намирници за човековото здравје: Со текот на времето предизвикуваат

Колку и да внимаваме на исхраната, големи се шансите некои од популарните намирници да се всушност нездарви, па со текот на времето истите да му штетат на вашето здравје и стомак. Имено, науката докажала дека...

Ги обновува кожата и косата и ги ублажува трагите на стареење

Ладното цедено масло од авокадо содржи висока концентрација на витамин Е, кој е многу важен за одржување на здравјето на кожата. Директното нанесување масло на кожата ја намалува појавата на старечки пеги и другите знаци...

Најголеми митови поврзани со секс за кои се срамиме да зборуваме, а сакаме да...

Често се срамиме поради своето незнаење или проблемите со кои сме соочени, па не сакаме да зборуваме со својот доктор за тоа иако најсигурното место за информирање за здравјето е токму лекарската ординација. Ова се...

Неверојатни придобивки: Еве што се случува во организмот ако секој ден консумирате црвен кромид

Црвениот кромид има многубројни здравствени предности, а најдобро е да се консумира сиров за максимално да се искористат сите негови витамини и минерали. Овој зеленчук е пожелно редовно да се јаде бидејќи листата на здравствени...

Дали сода бикарбона „лекува“ киселина?

Сода бикарбоната е најчестиот лек против киселина од домашните лекови. Еве што велат експертите, дали таа е делотворна. Дури една третина од популацијата страда од киселина и подждригнување позади што најчество се крие гастроезофагеална рефлуксна...

Напиток кој ја крие тајната на здравиот и младешки изглед

Една чаша од овој напиток потсетува на вода од бара, но се чини дека токму водата од хлорофил е нов чудотворен напиток, тврдат научниците, додека познатите веќе редовно го консумираат ова зелено чудo. Хлорофилот е...

Со една чаша од овој напиток ги внесувате сите потребни витамини – го јакне...

Како што сите многу добро знаеме, најважно е да го зајакнеме нашиот имунитет во овој период од годината. Доколку сакате да го зајакнете вашиот имунитет, но и да ја подобрите вашата крвна слика, тогаш овој...

Утрински навики кои ќе ви го продолжат животот

Утрото често знае да биде стресно и исполнето со нездрави навики. На тоа предупредуваат докторите кои направиле упатство за поубаво утро. Дишете длабоко После спиење, собата е полна со нечист воздух, дури и ако ви бил...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ