22/05/2022

Оваа храна никогаш не ја јадете навечер – ќе ви го уништи желудникот, а...

Првото правило до кое што треба да се придржуваме е кога нешто ќе ни се јаде навечер да не јадеме премногу. Одредени намирници можат да го преоптеретат желудникот, да предизвикаат болки и да го променат...

Зошто денешниот квасец е толку штетен?

Рускиот доктор Виктор Хрушчов, автор на книгата за подмладување преку исхрана, смета дека еден од поголемите проблеми на денешницава е лебот. Сите знаеме дека лебот не е ист ‘како некогаш’ и дека пченицата со која што...

Симптоми кои не смеете да ги игнорирате!

Брзата лекарска помош може да спречи смрт поради инфаркт и затоа треба да ги знаете симптомите на ударот. Срцевиот удар настанува поради блокиран доток на крв во срцето и може да има...

Напиток кој проверено ги исфрла токсините и маснотиите од телото

Замастениот црн дроб е честа појава, особено кај лицата постари од 50 години. Ако процентот на масти во црниот дроб ќе надмине 10 отсто, тоа значи дека е замастен и дека би требало...

Радикално ги чисти цревата и ги топи масните наслаги

Доколку имате било каков стомачен проблем или вишок килограми, овој напиток во тој случај ќе ви биде од помош. Се подготвува од само 2 состојки, а е многу моќен во отстранување на болка во...

Природен лек за имунитетот со кој брзо ќе ги победувате настинките

Она што најмногу ја ослабува способноста на организмот да се избори со болестите е едноличната исхрана. Токму затоа најважно е редовно да консумираме овошје и зеленчук, особено она што е богато...

Зошто е добро секое утро да пиете шолја зелен чај?

Доколку шолјата зелен чај со доручекот стане ваша навика, очекувајте ги следниве 5 работи. 1. Поздраво срце Зелениот чај е богат со моќни антиоксиданти кои го намалуваат крвниот притисок, а тоа позитивно делува...

Овој минерал „ги брка“ вирусите од телото, дури и Ковид-19…

Сезоната на грипови е во тек, а за жал и бројот на заболени луѓе од коронавирусот секојдневно е во пораст. СЗО секојдневно предупредува на опасноста од епидемијата коронавирус. Токму поради тоа важно е да...

Доколку ги забележите овие промени во урината треба да реагирате веднаш!

Ако ги забележите следните промени кај вашата урина, задолжително обратете се кај вашиот лекар… Состојбата на урината кажува многу нешта за нашето здравје, па многу е важно навремено да се забележат следните...

Овој напиток го стабилизира шеќерот, го чува здравјето на срцето и го зајакнува имунитетот

Египќаните со причина ја нарекувале алое верата “билка на бесмртноста”. Поради високата содржина на витамини и минерали, таа поволно влијае на работата на целиот организам. Алое верата е многу лесна за одржување, па така...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ