22/05/2022

Наполнете го домот со кислород: 5 најдобри цвеќиња за прочистување на воздухот

Во вашата куќа, без оглед дали е стара или нова, се таложат отрови. Тие се наоѓаат во фарбите, пластиките, теписите, мебелот, растворите за чистење и сл. Но за среќа природата има начин како да...

Научна студија: Една крвна група штити од ковид, друга од смртност, трета е проблематична

Крвната група 0 има најмала веројатност дека ќе се зарази, крвната група А има најголема заштита од смртност и тешки форми на корона, АБ е најзагрозена. Иако најголеми фактори на ризик за инфекција со Ковид-19...

Кога еднаш ќе ги подгреете стануваат отровни: 5 намирници со кои не смеете да...

Нитратите кои сами по себе се безопасни и се наоѓаат во лиснатиот зеленчук, со подгревањето можат да се претворат во нитрити, а потоа во нитрозамини, за кои е познато дека се канцерогени…. Брзиот живот кој...

Работи кои го уништуваат вашиот имунитет – многумина секојдневно ги прават, па поподложни се...

Во текот на овие денови, можеби повеќе од кога и да е, важно е да повнимаваме да не го нарушиме нашиот сопствен имунитет. Ова се 11 работи кои го уништуваат нашиот имунолошки систем: 1. Заборавате дека...

Напиток кој ја крие тајната на здравиот и младешки изглед

Една чаша од овој напиток потсетува на вода од бара, но се чини дека токму водата од хлорофил е нов чудотворен напиток, тврдат научниците, додека познатите веќе редовно го консумираат ова зелено чудo. Хлорофилот е...

Зошто денешниот квасец е толку штетен?

Рускиот доктор Виктор Хрушчов, автор на книгата за подмладување преку исхрана, смета дека еден од поголемите проблеми на денешницава е лебот. Сите знаеме дека лебот не е ист ‘како некогаш’ и дека пченицата со која што...

Две намирници кои веднаш го симнуваат високиот крвен притисок

Овие две намирници се најдобриот природен лек при проблемите со висок притисок. Пробајте го нивното делување и уверете се… Цимет – Неколку истражувања потврдија дека систоличкиот (голем) и дијастоличкиот (мал) притисок кај возрасните лица се намалува...

Ако го чуствувате ова, значи дека сте прележале корона или дека имате “долг ковид”,...

Многумина се прашуваат дали ја прележале короната. Луѓето околу нив се разболуваат, и нив не им е ништо, биле малку болни пред два месеци, грлото ги гребело. Да, постои тест за антитела, што е најсигурниот...

Тестови кои треба да ги правите еднаш годишно: Вака болестите се откриваат во почетна...

Доколку навистина ви значи вашето здравје, редовно треба да се тестирате , да одите на систематски прегледи, па дури и доколку немате алармантни симптоми. 1. Шеќер во крвта Зголеменото ниво на глукозата во крвта служи како...

Еве зошто ракијата е добра за вашето здравје

Ракијата доколку се консумира во минимални количини (не секојдневно) има неколку добри страни… Продолжување на животниот век Преголемите количини на ракија и било кој друг алкохол, дефинитивно ќе го скратат вашиот животен век, но умереното количество...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ