31/07/2021

Намирници кои не треба да ги јадете на празен стомак

Доколку понекогаш или честопати имате проблеми со желудникот и дигестијата, обидете се да одбегнувате консумирање на овие 4 намирници на празен стомак. Сиров зеленчук Сировиот зеленчук е здрав и богат со витамин и минерали. Сепак, тој...

Не ги фрлајте семките од лубеницата: Не сте ни свесни какво дејство имаат на...

Сите видови на семки се полни со витамините Б како тиамин, ниацин и минерали како што се магнезиум, калиум, манган, железо, цинк, фосфор и бакар. Магичен рецепт: Најпрвин треба да земете 20-30 семки од лубеница, да ги...

Го чува срцето, ги исфрла токсините, а го регулира и нивото на холестерол: Рецептот...

Секое утро на празен стомак напијте се по една чаша од овој напиток или пак во текот на денот пијте го континуирано. Освен што го ставаме во разни колачи, можеби досега сте слушнале колку е...

Европска агенција за лекови: Потребни се две дози вакцина против делта сојот

Потребни се две дози на вакцина за заштита од Делта варијанта на коронавирусот, соопшти Европската агенција за лекови (ЕМА). ЕМА ги повика земјите-членки на ЕУ да ги забрзаат програмите за вакцинација, додека многу заразната варијанта...

Моќен еликсир: Две состојки за побрз метаболизам и помалку килограми

Две состојки кои ги имате во кујната се доволни да го направите овој напиток кој го забрзува метаболизмот, го чисти црниот дроб и помага во слабеењето. Комбинацијата е малку необична и можеби досега не...

Убедливо најдобриот напиток за слабеење

Намалете го стомакот за само една недела благодарение на овој феноменален природен напиток. Состојки: – 2 литри сок од брусница (сокот од брусници разредете го со вода) – 1 лажица мелен цимет – 1 лажица мелен ѓумбир – 1...

Стопете ги килограмите за кратко време: Летна диета со краставици

Диетата со краставици брзо носи резултати, а притоа не морате да гладувате ниту да броите калории. Времетраењето на оваа диета е од 10 до 14 дена доколку сакате да ослабите седум килограми. Намирниците кои смеете да ги...

Стар јапонски рецепт кој ги намалува годините од лицето

Јапонците се познати како долговечен народ, а жените како младолики, па дури и на постари години. Нивната тајна е оризот! Богат е со скваленска и линолска киселина, силни антиоксиданти кои ја забавуваат појавата на брчки и...

Внесувањето на овие витамини и минерали по 40-та година од животот е неопходен, а...

Со текот на годините мозокот почнува да трпи промени и да се појавува ризик од многу болести меѓу кои и Алцхајмер, а тој ризик нагло се зголемува во текот на 40-те години од животот. За...

Голем успех на научниците: Развиени клетки кои убиваат само клетки на туморот, здравите клетки...

Научниците од универзитетот McMaster развија ветувачка нова имунотерапија против рак која користи смртоносни клетки развиени надвор од телото и дизајнирани да пронаоѓаат и уништуваат малигни тумори. Новоразвиените модифицирани „природно убиствени“ клетки можат да направат разлика...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ