23/06/2021

ММФ објави колку чини да се стави крај на пандемијата

Меѓународниот монетарен фонд бара дополнителни 50 милијарди долари да се потрошат за да се забрза кампањата за вакцинација против коронавирусот. ММФ посочува дека на крајот,...

Меланија ја откри вистината за разводот со Трамп – ова, малкумина...

Во последниов период сведоци сме дека Словенката го чека поволниот момент да го нaпушти Доналд Трамп, но со последната објава таа ја докажа невистината...

Дали Facebook ќе мора да се откаже од Instagram и WhatsApp?

Федералната комисија за трговија на САД и скоро сите сојузни држави го тужеа Фејсбук за наводни прекршувања на законите што спречуваат создавање монополи. Главниот дел...

Експеримент во Франција: Волонтери поминаа 40 дена во пештера, се изолираа...

Петнаесет доброволци од Франција, напуштајќи ја пештерата Ломбрив, го завршија експериментот за време на кој тие останаа во пештерата 40 дена, целосно изолирани од...

СЗО не го препорачува „туристичкиот“ Ковид пасош – вакцината не е...

Таканаречените Ковид пасоши не треба да се користат за меѓународни патувања поради големиот број проблеми врзани за тоа што вакцините против корона вирусот не...

„Uber“ со нова понуда – достава на алкохол

Иднината на „Uber“ требаше да биде во автономни автомобили. Сега компанијата ќе доставува алкохол, пишува „СNN“. Компанијата објави дека ќе ја купи стартап компанијата за...

Tајван: Воз со 350 луѓе излета од шините, загинаа најмалку 36...

Најмалку 36 лица загинаа, а повеќе од 20 се повредени кога воз излета од шините во тунел во источен Тајван. Како што пренесуваат светските медиуми,...

Ромни: Трамп убедливо ќе победи меѓу републиканците на следните избори

Доналд Трамп убедливо ќе победи во трката за републиканската номинација за претседателските избори во 2024 година, доколку одлучи да се кандидира, рекол републиканскиот сенатор...

Сојузните држави на Америка ги укинуваат мерките за носење на маски,...

Претседателот на САД, Џо Бајден оцени дека одлуката да се укине задолжителното носење на маски, каква што донесоа гувернерите на Тексас и Мисисипи, претставува...

Масакр во Колорадо: Десет лица убиени во престрелка во супермаркет

Десет лица, меѓу кои и еден полицаец се убиени во вооружен напад во Колорадо, а осомничениот напаѓач е уапсен. Бројот на жртвите го соопшти шефот...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ