11/05/2021

Градоначалникот на Лос Анџелес ја одби понудата на Бајден

Градоначалникот на Лос Анџелес, Ерик Гарсети изјави дека ја отфрлил понудата да работи во администрацијата на новоизбраниот претседател Џо Бајден. Како причина, Гусати изјави...

Главниот американски епидемиолог открива кога конечно ќе можеме да се ослободиме...

Носењето маски не е како да ги вклучувате или исклучувате светлата. Тоа нема да се случи преку ноќ. Ќе одиме постепено, откри Ентони Фаучи. Заштитните...

Можно ли е? Како да немало корона: Ноќниот живот во Вухан...

Ноќниот живот во Вухан се врати во нормала, седум месеци откако градските власти ги укинаа рестриктивните мерки сред пандемијата на коронавирусот. Една од првите која...

Твитер ќе го брише секој коментар против вакцината за Ковид-19

Компанијата Твитер објави дека ќе побара од своите корисници да ги отстранат твитовите во кои наведуваат лажни или лажни тврдења за вакцинација против коронавирус. Социјалната...

Револуционерно медицинско откритие кое може да промени сè: Новата вакцина против...

Назалната вакцина ќе биде едно од најголемите откритија кое што се случило во областа на модерната медицина. Назалната вакцина против Ковид-19 треба да биде пуштена...

Католичката црква не прифаќа вакцини кои се направени од ембрионални клетки:...

Дали за црквата се прифатливи сите вакцини и процесот на вакцинирање? Некои вакцини не се прифатливи за црквата. Кои се тие вакцини и зошто...

Ова е единствена земја во светот која се справи со коронавирусот

Нов Зеланд е единствената земја во светот која досега целосно го елиминирала коронавирусот. Според премиерката Џасинда Ардерн, оваа цел е постигната од амбиција, но...

Истражување: Секое четврто лице во светот можеби нема да добие вакцина...

Едно од четири лица може да не прими вакцина против коронавирус барем до 2022 година, бидејќи богатите земји со помалку од 15 проценти од...

Вработените во „Google“ ќе работат од дома до септември 2021 година

Американската компанија „Google“ објави дека нејзините вработени ќе можат да работат од дома до септември 2021 година. Компанијата исто така најави дека ќе ја тестира...

Трамп го одби планот неговиот кабинет да се вакцинира меѓу првите…

Претседателот на САД, Доналд Трамп предложи високите функционери од Белата куќа да не бидат меѓу лицата со приоритет кога станува збор за вакцинирањето против...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ