13/08/2022

Со овој потег Меланија Трамп ја прекрши традицијата долга 70 години...

Ниту нејзиниот сопруг Доналд Трамп нема намера да учествува во било какви заеднички активности со Бајден, кои што се дел од традицијата кога станува...

Важни одлуки уште во првите денови од мандатот: Може ли Бајден...

Во првите денови откако ќе се всели во Белата куќа, Џо Бајден ќе мора да донесе важни одлуки за контролата на вооружувањето од кои...

Кина гради голем камп за карантин

Кина забрзано гради огромен камп за карантин кој може да прими над 4.000 луѓе, пишува Си-Ен-Ен. Десетици милиони луѓе во Кина се наоѓаат под строга блокада...

Трамп помилува 143 лица, меѓу кои и поранешниот советник Стив Бенон

Американскиот претседател, Доналд Трамп, го помилува поранешниот советник Стив Бенон како дел од последната акција за помилување во која беа опфатени 143 лица. Во вторникот...

Никогаш видено во американската историја: Такер објасни што се случува на...

Нашиот главен град моментално е под воена окупација. Се очекува до Денот на инаугурацијата во Вашингтон да има повеќе од 26.000 вооружени федерални трупи....

Тензично во Вашингтон: Масовна проверка на војниците во пресрет на инаугурацијата,...

ФБИ ги проверува сите 25 илјади војници на Националната гарда кои ќе пристигнат во Вашингтон на инаугурацијата на новоизбраниот американски претседател Џо Бајден поради...

Големи критики за Google: Оние кои не им се мили, едноставно...

Google спроведува експеримент во Австралија, кој, според неговите критичари, само ја докажува неговата неверојатна моќ и монопол. Google и Facebook веќе подолго време се во...

Несреќа во Њујорк: Автобус виси на надвозник, повредени најмалку седум лица

Сите повредени се патници од автобусот и пренесени се во болница, јавува "Guardian". Најмалку седум лица биле повредени во несреќа во Њујорк кога автобус излетал...

Дури и Русите останаа запрепастени: Ни пристигна „Балканскиот монструм“

Студот во Русија не е никакво чудо, но толку силна снежна бура, врнежи на снег и мраз кои зафатија повеќе руски региони, не паметат...

СЗО: 95 отсто од произведените вакцини се распоредени во само 10...

Шефот на европскиот огранок на Светската здравствена организација (СЗО), Ханс Клуге, изјави во Копенхаген дека 95 проценти од вакцините против Ковид-19, кои се произведени...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ