13/08/2022

Мистеријата на болеста што ги погоди американските дипломати пред конечно решение

Електромагнетните бранови можеби се причина за мистериозниот „хавански синдром“ од кој се разболеа американските дипломати и војници ширум светот, објави во средата американската разузнавачка...

По примерот во Канада, камионџиите од Нов Зеланд ги блокираа главните...

По примерот на блокадата во Отава, конвој камиони и кампери денес ги блокираа улиците околу парламентот на Нов Зеланд во Велингтон поради протестот против мерките...

Зеленски смета дека следните 24 часа се клучни за Украина

Следните 24 часа ќе бидат клучни за Украина во борбата против руската инвазија, изјави претседателот на Украина Володимир Зеленски во телефонски разговор со британскиот...

Столтенберг: НАТО не планира да влезе во Украина

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг изјави дека алијансата нема да се пресели во Украина, ниту на земја, ниту во воздух, додека руската инвазија...

Захарова за повлекувањето/протерувањето на Русија од Советот на Европа

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова изјави дека Русија официјално го напуштила Советот на Европа, бидејќи не сакала да биде „вреќа...

Американски научници: Поради климатските промени, можеби ни се заканува нова пандемија

Климатските промени ќе принудат многу животни да ги напуштат своите постојни екосистеми во области погодни за живеење, каде нивното мешање со други животински видови...

Американскиот извештај за коронавирусот ја налути Кина: Лагите и измамите се...

Кон крајот на минатата недела, Соединетите Американски Држави објавија додаток на студијата за потеклото на коронавирусот, во која се истакнува дека постојат две можни...

Американскиот суд одлучи: Суспендирана обврската за вакцинација која Џо Бајден ја...

Американскиот сојузен апелационен суд ја суспендираше обврската за вакцинација која ја наметна претседателот Џо Бајден на вработените во компаниите со повеќе од 100 луѓе,...

Вирусот ќе остане, но пандемијата ќе исчезне

„Коронавирусот ќе остане, но пандемијата Ковид-19 ќе заврши наредната година“, изјавил генералниот директор на рускиот Државен научен центар „Вектор“, доктор по биолошки науки...

Како се живее на -70 степени… се греат со вотка (Видео)

Руското село Ојмјакон се смета за најладното населено подрачје на Земјата, а локалните жители мора да се приспособуваат на таквиот живот – што подразбира...
- Комерцијален оглас -

НАЈНОВИ